Borsa Haberleri

Volkswagen, Çinli Robotik Şirketinin 60%’ını Aldı!

October 14, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Volkswagen, Çinli Robotik Şirketinin 60%’ını Aldı!

●     Volkswagen yazılım birimi Cariad, Çin teknoloji firması Horizon Robotics ile kurulacak yeni ortaklık için 2 milyar dolardan fazla yatırım yaparak bu yeni ortak girişimde 60% hisseye sahip olacak.

● Horizon Robotics’e 1 milyar dolar ve ortak girişime 1,3 milyar euro (1,26 milyar dolar) yatırım yapacak olan otomobil üreticisi, bu süreci 2023’ün ilk yarısında tamamlamış olacak.

● Şirketler, bu ortak girişim kapsamında otonom sürüşe yönelik çok sayıda işlevi tek bir çipe yükleyebilen ve yalnızca Çin’de bulunacak yeni bir teknoloji geliştirecek.

●     Ortak girişim, ABD’li çip üreticisi Qualcomm ve Fransız-İtalyan STMicroelectronics (STM) ile mevcut tedarik ilişkileri de düşünüldüğünde, Volkswagen’in Kuzey Amerika, Avrupa ve Çin gibi her büyük bölgede bir tedarikçisinin olacağı anlamına geliyor.

● Volkswagen şirketinin yazılım birimi Cariad, Horizon Robotics ile çip teknolojisi geliştirme sürecinde aktif bir rol üstlenecek ve know-how, Volkswagen Grubu genelinde paylaşılacak.

● Bu süreç, Volkswagen şirketinin yazılım alanında güçlenmek ve özellikle BYD ve Tesla (TSLA) gibi rakiplerinin gerisinde kaldığı Çin elektrikli araç pazarında adını duyurmak için attığı adımlardan biri olarak nitelendiriliyor.

Volkswagen, Çinli Robotik Şirketinin 60%’ını Aldı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı