Borsa Yorumları

Volatil Dönemlerde Yükseliş Eğilimli Hisseler

March 15, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Volatil Dönemlerde Yükseliş Eğilimli Hisseler

Süren bankacılık kriziyle birlikte borsalarda belirsizlik daha da arttığından, yatırımcılar stresli koşullar hakim olduğunda Wall Street tahminlerini aşacak hisselere yönelebilir.

Volatilite açısından öne çıkan hisseleri belirlemek için, CBOE Volatilite Endeksi (VIX) yükseldiğinde yönünü yukarı çevirme eğiliminde olan hisseleri taradık. Wall Street’te korkular arttığında ve VIX endeksi patladığında çoğu hissenin değer kaybetmesi normal bir durum değil. En büyük 1500 ABD hisse senedini tarayarak, bu hisselerin son 10 yılda VIX endeksinde kaydedilen ay bazındaki en büyük 10 hareket içindeki performanslarını inceledik.

Bu hisseler, volatilitenin yükseldiği aylarda ortalama en az 1%’lik bir değer artışı kaydetti.

Bu noktada, istikrarlı nakit akışı sağlayan dengeli şirketlerin hisseleri akla geliyor. Bu şirketler bira, gıda ve elektrik gibi satışlar yapıyor.

Wall Street’in istikrarsız olduğu dönemde en büyük yükseliş kaydedenler listesine, 4,6%’lık bir ortalama kazanç ile kamu hizmetleri şirketi PG&E (PCG) de girdi. Analistler PCG hisseleri konusunda iyimser. Takip eden 13 analistin 8’i hisseyi “AL” notuyla tavsiye ediyor. Hisse için belirlenen 12 aylık ortalama fiyat hedefi 18,73 dolar seviyesinde. 

Coterra Energy (CTRA) ve EQT (EQT) listemizdeki iki enerji grubu. Coterra Energy (CTRA) 4,6%’lık ortalama kazancı ile listedeki en yüksek değere sahip. 12 aylık süreçte 6% yükselen hisseler 2023’te sabit kaldı. 

Volatilite zamanlarında sektör üstü performans gösteren hisselerden biri de bira üreticisi Molson Coors (TAP). Hisseler yılın başından bugüne 1,6% yükselirken, son 12 ayda 3% değer kazanmıştı. Ancak analistlerin kafası biraz karışık. Hisseyi takip eden analistlerin çoğu “TUT” seviyesinde bir not verirken, hissenin yukarı yönlü olarak 4,6%’lık bir salınım yapabileceğini öngörüyor. 

Temel tüketim malları sektöründen listeye giren diğer şirketler ise Bath & Body Works (BBWI), J.M. Smucker (SJM), Flowers Foods (FLO) ve Stride (LRN). BBWI ortalama 2,3%’lük bir kazanca sahip. Hisseler son 12 ayda 20,3’lük bir düşüş kaydederken, 2023’te ise bugüne kadar 12% değer kaybetti. Ancak hisseyi “AL” notuyla tavsiye eden analistler, hissenin bu yıl yaklaşık 39%’luk bir yükselme potansiyeli olduğunu tahmin ediyor.

Ayrıca bakınız; Güçlü Al Veren Hisseler

Volatil Dönemlerde Yükseliş Eğilimli Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC