Borsa Yorumları

Visa ve Mastercard Fazla mı Hafife Alınıyor?

July 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Visa ve Mastercard Fazla mı Hafife Alınıyor?

Mastercard (MA) ve Visa (V) bir süredir artış eğiliminde ve buna rağmen hisseler oldukça ucuz bir fiyattan işlem görmeye devam ediyor. 

Şirketlerin yaptıkları işin ne kadar cazip olduğunu abartmak zor. Visa ve Mastercard, tüketicileri, işletmeleri ve finans kurumlarını birbirine bağlayarak yılda yüz milyarlarca kredi, banka ve diğer işlemleri gerçekleştiren rakip ağlar işletiyor. 

Her ikisi de kendi ağları üzerinden geçen trilyonlarca dolarlık ödeme hacminden belli bir yüzde alıyor. Halihazırda var olan bir ağ üzerinde ek bir kaydırma işlemi yapmak onlara daha pahalıya mal olmuyor.

Her iki hisse de her yatırımcı için aranan niteliklere sahip ve yüksek değerleme katlarının da keyfini çıkarıyor. Ancak değerlemeleri son zamanlarda o kadar da yüksek değil. 

Bu yıl 18% değer kazanmasına rağmen Visa hisseleri önümüzdeki yıl için beklenen gelirlerin yaklaşık 25 katını sunarken, bu rakam son beş yıldaki ortalaması 30 kat ve 2023’ün başındaki 24 kattan daha yüksek. Bunu, S&P 500’ün yıl başında 16 kata yakın olan bugünkü 19 kat ileriye dönük kazanç katsayısıyla karşılaştırabilirsin.

Öte yandan Visa’nın mevcut değerleme katsayısı, S&P 500’e göre yaklaşık 30%’luk bir getiri ima ediyor ve kabaca 60% olan tarihsel ortalamasının yarısı düzeyinde. Mastercard için de benzer bir tablo söz konusu; hisse piyasaya ve kendi geçmişine göre uzun zamandır olmadığı kadar ucuz.

Ancak mevcut değerlemeler her iki hisse için de alım fırsatı sunuyor gibi görünüyor. En azından MoffettNathanson analisti Lisa Ellis böyle düşünüyor:

Visa ve Mastercard’ın değerlemelerindeki düşüş büyük ölçüde teknik görünüyor çünkü iş ivmesi güçlü – her iki şirket de gelir ve hisse başına kâr rakamlarında dokuz çeyrek üst üste olumlu sürprizler yaptı – ve değerlemelerini zorlayacak yeni veya olağandışı risklerle karşı karşıya değiller.” 

Ellis’in Visa ve Mastercard için 12 aylık ortalama hedef fiyatı sırasıyla 320 dolar ve 490 dolar seviyelerinde. 

Visa ve Mastercard Fazla mı Hafife Alınıyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s