Borsa Haberleri

Visa, Güçlü Müşteri Harcamalarıyla Beklentileri Aştı

April 24, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Visa, Güçlü Müşteri Harcamalarıyla Beklentileri Aştı

ABD’li finansal hizmetler devi Visa (V), tüketicilerin yavaşlayan ekonomi endişelerini bir kenara bırakarak, seyahatten dışarıda yemek yemeye kadar çeşitli işlemlerde kredi kartı kullanmasıyla mali ikinci çeyrekte Wall Street tahminlerini aşan rakamlar açıkladı. Şirket hissesi, piyasa öncesi işlemlerde 2%’nin üzerinde yükseldi. 

Visa, mali ikinci çeyrekte 8,8 milyar dolar üzerinden hisse başına 2,51 dolar düzeltilmiş kâr elde etti. Wall Street, şirketin 8,62 milyar dolar gelir ve 2,44 dolar düzeltilmiş kâr açıklamasını bekliyordu.

ABD tüketici harcamaları, uzun süredir yüksek seyreden faiz oranlarına rağmen oldukça dirençli kalmaya devam ederken, Amerikalılar hâlâ büyük tutarlı alışverişler ve uluslararası seyahatler için harcama yapmak istiyor.

Analistlerle bir görüşme yapan Visa yöneticileri, özellikle ABD ve Avrupa’nın kilit pazarları dışında uluslararası seyahatlerin sağlıklı olmaya devam ettiğini ancak pandemi sonrası toparlanmanın beklenenden daha yavaş olması nedeniyle Asya-Pasifik seyahatlerinin zayıf olduğunu belirtti.

Ancak dünyanın en büyük ödeme işlemcisi, güçlü e-ticaret trendlerinin Asya pazarlarındaki zayıflığı dengelemeye yardımcı olduğunu söyledi.

Visa’nın ödeme hacmi ikinci çeyrekte 8% arttı. Uluslararası seyahat talebinin bir göstergesi olan Avrupa içi hariç sınır ötesi hacim 16%, işlenen işlemler ise bu dönemde 11% yükseldi.

CFO Chris Suh, “Düşük harcamadan yüksek harcamaya kadar tüm segmentlerde tüketici harcamaları nispeten sabit kaldı. Verilerimiz tüketici segmentleri arasında anlamlı bir davranış değişikliğine işaret etmiyor.” dedi.

Öte yandan Visa, 30 Haziran’da sona erecek olan cari çeyrek için “düşük çift haneli” net gelir artışı bekliyor ve Mizuho kıdemli analisti Dan Dolev’e göre bu yatırımcıları memnun edebilecek bir gelişme:

Tahminleri düşürmek zorunda kalacaklarını düşünen çok sayıda yatırımcı vardı ve bunu yapmamış olmaları Visa için olumlu bir gelişme.” dedi.

İyimser kazançlar, Visa ve rakibi Mastercard’ın (MA) mart ayında müşteriler için kredi ve banka kartı ücretlerini sınırlamak amacıyla tahmini 30 milyar dolarlık bir anlaşmaya varmasının ardından geldi. Dahası, bazı tasarrufların daha düşük fiyatlar yoluyla tüketicilere aktarılması da muhtemel.

Visa, Güçlü Müşteri Harcamalarıyla Beklentileri Aştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Visa