Borsa Haberleri

Visa Beklentileri Aştı Ama Hisse Geriledi

January 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Visa Beklentileri Aştı Ama Hisse Geriledi

Visa (V) 2024 mali yılının ilk çeyreğinde analist beklentilerinin üzerinde gelir ve kâr rakamları açıkladı ancak ocak ayında ABD işlem hacimlerindeki yavaşlama şirket hisselerine olumsuz yansıdı. 

31 Aralık’ta sona eren üç aylık çeyrek dönemde şirketin net kârı 4,9 milyar dolar veya hisse başına 2,39 dolarla analistlerin 4,7 milyar dolar veya hisse başına 2,31 dolarlık beklentilerini aştı.

Gelirler ise analistlerin 8,5 milyar dolarlık beklentisinin üzerinde geldi ve yıllık bazda 9% artışla 8,6 milyar dolara ulaştı. 

Şirketin bu güçlü rakamlarının arkasında geçtiğimiz yılın mali üçüncü çeyreği ve 2023 genelindeki güçlü tüketici harcamaları yer aldı. Visa’nın ödeme hacmi 8%, işlem hacmi ise 9% büyüdü. 

Şirket, sınır ötesi işlem hacminde 16%’lık bir artış gördü. Sınır ötesi hacim, uluslararası e-ticaret satın alımlarını da kapsasa da, genellikle uluslararası seyahatin bir göstergesi olarak görülüyor.

Visa, mali yılın ikinci çeyreğinde net gelirin yüksek tek haneli oranlarda artmasını bekliyor. Şirket ayrıca hisse başına kârın bir yıl öncesine göre da yüksek bir hızda artacağını öngörüyor. 

🤔 Peki Visa Hissesi Neden Düşüyor?

Şirketin söz konusu güçlü rakamlarına rağmen Visa piyasa öncesi işlemlerde 3%’ün üzerinde değer kaybetti. Mizuho ve Baird analistlerine göre bunun sebebini bulmak için ocak ayı hacmine bakmak gerekiyor. 

Mizuho analisti Dan Dolev, ABD’deki ödeme hacimlerinin mali yılın ilk çeyreğinde ve ocak ayının ilk üç haftasında yavaşladığını, bunun da banka işlemlerinin yol açtığı bir trend olduğunu belirtti.

Baird analisti David Kallo da ocak ayı ABD hacimleri ve toplam işlemlerdeki yavaşlamanın “büyük bir sürpriz olmadığını” ancak bu eğilimlerin hissenin “hafif bir geri çekilme yaşamasına” neden olabileceğini söyledi.

Visa Beklentileri Aştı Ama Hisse Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Visa, Morningstar