Borsa Haberleri

Viking Therapeutics’in Kilo Kaybı İlacı Sağlık Devlerine Meydan Okuyor

Viking Therapeutics’in Kilo Kaybı İlacı Sağlık Devlerine Meydan Okuyor
Google News Icon Takip Et

Viking Therapeutics (VKTX), deneysel zayıflama ilacının orta aşamalı bir denemede umut verici sonuçlar gösterdiğini açıklayarak sektörde faaliyet gösteren sağlık devlerine meydan okumaya hazırlanıyor.

Söz konusu gelişme Viking hisselerinde 80%’e yakın bir artışa yol açarken, kilo kaybı tedavilerinde adeta hâkimiyet kuran ve GLP enjeksiyonlarıyla bilinen Eli Lilly (LLY) ile Novo Nordisk (NVO) sırasıyla 1% ve 3% geriledi. 

Viking Therapeutics, analistlerin on yılın sonuna kadar 100 milyar dolarlık bir pazara dönüşebileceğini söylediği, gelişmekte olan kilo kaybı ilaç sektöründen pazar payı kazanmayı uman birkaç küçük ilaç üreticisinden biri.

Ancak şirket bu alana tek başına katılamayabilir: Analistler, geçen yıl kendi kilo verme ilaç adaylarından ikisini hurdaya çıkaran Pfizer (PFE) gibi daha büyük ilaç şirketlerinin potansiyel olarak Viking Therapeutics gibi bir şirketi satın almak için harekete geçebileceğini düşünüyor. 

Viking’in söz konusu testlerinde 170’ten fazla obezite hastası takip edildi ve bunlardan bazıları farklı dozlarda enjekte edilebilir ilaç veya plasebo aldı. Tedavinin haftalık dozlarını alanlar 13 hafta sonra vücut ağırlıklarının 14,7%’sine kadarını kaybetti. 

VK2735 olarak bilinen ilacı alan hastaların 88%’i en az 10% kilo kaybı elde ederken, tedavi almayanların sadece 4%’ü bu orana ulaştı.

Viking, faz 2 verilerinin tamamını tıbbi konferanslarda sunmayı planlıyor. Şirket ayrıca VK2735’in geliştirilmesine yönelik daha ileri adımları görüşmek üzere ABD Gıda ve İlaç İdaresi ile bir araya gelmeyi planladığını söyledi.

Şirket ayrıca, kilo verme ilacının oral versiyonuna ilişkin erken aşama deneme verilerini yayınlamayı beklediğini söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC