Borsa Haberleri

Viking Therapeutics’e Olumlu Veri Desteği

Viking Therapeutics’e Olumlu Veri Desteği
Google News Icon Takip Et

Viking Therapeutics (VKTX) hisseleri, şirketin deneysel zayıflama hapının bir çalışmada olumlu sonuçlar verdiğini ve bu yıl içinde bir sonraki geliştirme aşamasına gireceğini açıklamasının ardından 20%’nin üzerinde değer kazandı.

Çalışma sonuçları, ilaç üreticisinin gelişmekte olan zayıflama ilacı pazarındaki beklentilerine ilişkin heyecanı arttırdı.

❗ Kilo kaybı ve obezite ilaçlarına yönelik şirket hamleleri son zamanlarda oldukça ivme kazandı. Pazarın yükselen trendleri ve isimlerine yönelik daha fazla detay için seni şu içeriğimize alalım. 

Viking, analistlerin on yılın sonuna kadar 100 milyar dolarlık bir pazara dönüşebileceğini söylediği bu alanda, lider isimler Novo Nordisk (NVO) ve Eli Lilly (LLY) ile rekabet etmeyi uman birkaç küçük biyoteknoloji şirketinden biri. Bazı analistler Viking’i özellikle güçlü bir potansiyel oyuncu ya da daha büyük bir şirket için devralma hedefi olarak görüyor. 

Söz konusu sonuçlara göre Viking, bu yıl içinde zayıflama hapının ikinci aşama denemesine başlamayı planlıyor. Günde bir kez kullanılacak olan tablet, şirketin deneysel zayıflama enjeksiyonunun oral bir versiyonu olup, geçen ay yapılan bir orta aşama denemesinde cesaret verici sonuçlar verdi. 

Hapın birinci aşama denemesi, obezitesi olan 40’tan fazla hastayı yaklaşık bir ay boyunca takip etti. Bu kişiler ilacın farklı dozlarını ya da plasebo ilaçlar aldılar.

Viking, hapı günde bir kez alan hastaların 28 günde kilolarının ortalama 5,3%’ünü ya da plasebo alanlara göre 3,3%’e kadar daha fazlasını kaybettiğini söyledi. Viking’in hapını alan hastaların 57%’si vücut ağırlıklarının en az 5%’ini kaybetti.

Özellikle, deneysel hapın daha yüksek dozlarını alanların, ilacın son dozundan altı gün sonra, çalışmada 34 gün içinde kilo kaybını sürdürdükleri veya ekledikleri görüldü. Bu hastalar için kilo kaybı, plasebo alanlara göre 3,6%’ya kadar daha yüksekti. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC