Borsa Haberleri

Verizon’ın Kârı Düşüyor

October 24, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Verizon’ın Kârı Düşüyor

 ● Verizon Communications (VZ)’ın kârı 23% oranında düştü ve artan paket fiyatları sebebiyle bazı abonelerinin hızla büyüyen rakipleri AT&T (T) ve T-Mobile US (TMUS) tarafından sağlanan daha ucuz paketlere geçiş yapması sonrası üçüncü çeyrekte yeni kablosuz abonesi sayısı beklenenden az gerçekleşti.

● ABD’nin en büyük kablosuz operatöründen cuma günü yapılan açıklamada, pahalı paket fiyatlarının üzerine haziran ayında yapılan ek ücretlendirmelerin ardından aylık faturalı 189.000 abonenin kaybedildiği belirtildi.

● Finans yöneticisi Matt Ellis yüksek paket fiyatlarının abone kaybına yol açtığını söylerken ve baskının önümüzdeki çeyrekte de süreceği konusunda uyarıda bulunurken, hisseler 6% değer kaybıyla son on yılın en düşük seviyesine geriledi.

Verizon’un ve AT&T’nin medya girişimlerini bırakmasının ve T-Mobile ile Sprint’in kablosuz odaklı şirketler olmak için birleşme sürecini tamamlamalarının ardından Amerikan iletişim pazarındaki rekabet kızışıyor.

● 5G alt yapısı için yapılan yüksek harcamalar maliyetleri arttırırken, yüksek enflasyonun tüketici harcamalarını olumsuz etkilemesi sebebiyle şirketler paket fiyatlarını uygun seviyelerde tutmak zorunda kalıyorlar.

● Paket fiyatı en yüksek şirket olan Verizon, bu çeyrekte FactSet’in 35.400 ilave abone tahmininin çok altında kalarak aylık ödemeli net 8.000 kablosuz telefon abonesi kazandı.

● Bazı analistler şirketin rekabetten koptuğu yönünde endişelerini dile getirirken, bazıları da yüksek fiyatların bir güç göstergesi olarak algılanması gerektiğini belirtiyorlar.

Verizon'ın Kârı Düşüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters