Borsa Yorumları

Veri Merkezlerinin Enerji Talebinden Bu Hisseler Kazançlı Çıkabilir – Evercore

April 5, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Veri Merkezlerinin Enerji Talebinden Bu Hisseler Kazançlı Çıkabilir – Evercore

Evercore ISI, yapay zekâ veri merkezlerinin bol miktarda elektriğe ihtiyaç duyacağını ve bunun da belirli bir dizi kamu hizmeti hissesi için iyiye işaret olabileceğini düşünüyor.

Evercore analisti Durgesh Chopra, McKinsey’nin bir raporuna atıfta bulunarak, veri merkezlerinin on yılın sonuna kadar ABD’nin toplam elektrik tüketiminin 6% ile 7,5’%ini oluşturmasının beklendiğini yazdı.

Chopra, veri merkezi ve/veya yapay zekâ iş yüklerinden kaynaklanan güç yükünün 50% oranında gaz, 25% oranında güneş ve 25% oranında rüzgar gücü ile karşılanmasını bekliyor:

Bu senaryoda, 2030 yılına kadar üretim, iletim ve dağıtım ihtiyaçlarını karşılamak için 50-75 milyar dolar yatırım yapılacağını tahmin ediyoruz.

Tabii haliyle bu artan talep, bir dizi ihtiyacı da beraberinde getiriyor. Evercore da bu görünüme paralel, artan enerji talebinden faydalanabilecek bir grup kamu hizmeti hissesi paylaşıyor:

  • Constellation Energy (CEG)
  • Vistra (VST)
  • Public Service Enterprise Group (PEG)
  • AES (AES)

🎯 Baltimore merkezli Constellation Energy, Evercore’un “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notuyla değerlendirdiği bir hisse olarak öne çıkıyor. Ayrıca şirket, geçtiğimiz günlerde CEG’in hedef fiyatını 184 dolardan 198 dolara taşıdı. 

Constellation; hidroelektrik, rüzgar ve güneş enerjisinin yanı sıra nükleer santraller aracılığıyla enerji üretiyor ve 2024 yılında 61%’lik göz kamaştırıcı bir ralliyle kamu hizmetleri sektöründe göze çarpan bir performans sergiledi. Şirket ayrıca 0,7% temettü getirisi sunuyor.

Buna ek olarak Evercore, Constellation’ın yapay zekâ veri merkezi ihtiyaçlarını karşılamak için nükleer enerji kapasitesini başarılı bir şekilde kullanabilmesi durumunda, 2026 yılının tamamında hisse başına kârının 50%’ye kadar artabileceğini öngörüyor.

🎯 Vistra da yine “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notuyla değerlendirilen bir diğer Evercore favorisi. Toplam 1,2% temettü getirisi sunan şirketin hedef fiyatını 72 dolardan 79 dolara taşıyan Evercore, hissede 7%’lik bir artış potansiyeli görüyor. 

Vistra’nın gücünün büyük bir kısmını doğal gaz ve perakende elektrik satışları yoluyla konut müşterilerinden elde etmesine rağmen Chopra, şirketin nükleer yeteneklerinin Vistra’yı veri merkezlerine güç sağlamak için izlenmesi gereken önemli bir oyuncu haline getirdiğini söylüyor.

Analist, “Vistra, 5.4GW nükleer üretim de dahil olmak üzere yaklaşık 41 GW kapasitesiyle ABD’deki en büyük rekabetçi enerji üreticilerinden biri.” diyor

Veri Merkezlerinin Enerji Talebinden Bu Hisseler Kazançlı Çıkabilir - Evercore

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC