Borsa İstanbul

‘Vergi Rekortmenleri’ Listesinde Bankacılık Sektörü Öne Çıktı

January 3, 2024 • 1 dakika okuma süresi
‘Vergi Rekortmenleri’ Listesinde Bankacılık Sektörü Öne Çıktı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine göre 2022 yılında vergi rekortmenleri arasında bankacılık sektörü öne çıktı.

AA muhabirinin yaptığı derlemeye göre 2022 yılında en fazla kurumlar vergisi tahakkuk edilen 100 mükellef içinde 38 kurum bilgilerinin açıklanmasını istemezken, listede bankacılık sektöründen 24 kurum yer aldı.

Tahakkuk edilen vergi miktarı ise 135,5 milyar TL olarak gerçekleşti.

Garanti Bankası Yerini Korudu

24 bankacılık kuruluşunun yer aldığı 2022 listesinde, önceki seneye göre vergi tutarını 351,2% oranında artıran Garanti Bankası (GARAN) 2. sıradaki yerini korudu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tahakkuk ettirilen 16 milyar 718 milyon liralık vergi ile zirvede yer aldı. Bankayı, 4 milyar 747 milyon lira ile Garanti Bankası izledi.

💲İş Bankası 9 Basamak Yükseldi

Türkiye İş Bankası (ISCTR) 2022’de 9 basamak yükselerek 7. sıraya yerleşti.  Akbank (AKBNK) ise 2021’de 6. sıradayken yerini 2022’de de korudu.

'Vergi Rekortmenleri' Listesinde Bankacılık Sektörü Öne Çıktı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA