BIST Şirket Haberleri

Vakıf GYO Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

June 13, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Vakıf GYO Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

Vakıf GYO (VKGYO)’nun, bedelli sermaye artırımı geçtiğimiz hafta SPK tarafından onaylanmıştı. Bugün başlayacak olan sermaye artırımı sürecine dilersen birlikte bakalım!

Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleştirilecek?

VKGYO, onaylanan sermaye artırımı neticesinde 1,14 milyar TL olan mevcut sermayesini 1,71 milyar TL’ye çıkaracak.

Sermaye artırımının 572,50 milyon TL’lik kısmı 50% bedelli sermaye artırımı şeklinde gerçekleştirilecek.

Sermaye Artırımı Ne Zaman Gerçekleşecek?

VKGYO’nun 50% oranında bedelli sermaye artırımı 13 Haziran Salı günü gerçekleştirilecek. Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) kullanımı 27 Haziran Salı gününe kadar devam edecek.

Sermaye Artırımına Katılmak için Son Tarih Var mı?

Sermaye artırımına katılmak isteyen yatırımcılar, en geç 12 Haziran tarihinde VKGYO hissesine sahip olmalılar.

Sermaye Artırımına Katılmak için Ne Yapmalıyım?

Bedelli sermaye artırımı için yatırım hesabında, her hisse başına 1 TL katılma payı ödemesi için gerekli bakiyenin bulunması yeterli olacaktır.

Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) ile ilgili daha fazla bilgi için hemen içeriğimizi incele!

Yeni Pay Alma Haklarımı (Rüçhan Kuponları) Kullanmak için Ne Yapmalıyım?

12 Haziran tarihinde Midas yatırım hesabında VKGYO hissesine sahip olan kullanıcılar, 50% oranında VKGYO.R rüçhan kuponu hakkının tanımlandığını yatırımlarında görecek. 

Bir örnek vermek gerekirse:

12 Haziran Pazartesi günü piyasa kapanışı itibarıyla elinde 10 adet VKGYO hissesi olan yatırımcı, 13 Haziran tarihinde 5 adet VKGYO.R rüçhan kuponuna sahip olacaktır. İstersen yeni pay alma (rüçhan) kuponunu, hisse (pay) senedine dönüştürmeden piyasadaki mevcut kupon fiyatından satabilir veya takas gününü bekleyerek 13 Haziran Salı günü haklarını kullanarak 15 adet Vakıf GYO hissesine dönüştürebilirsin.

Bunun için de her bir adet VKGYO hissesi için gereken 1 TL katılma payını 27 Haziran Salı tarihine kadar hesabında bulundurman yeterli. Kaç adet dönüştürmek istersen, “adet x 1 TL” pay ödeyeceğini de hatırlatmak isteriz.

Midas, yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) son kullanma tarihinde, kullanıcılarının zarar etmesini önlemek için hesaplarında nakit bulunması halinde, kullanıcılarını otomatik olarak bedelli sermaye artırımına dahil etmektedir.

Bedelli Sermaye Artırımı Sonrası Elimdeki Hisse Adedi Ne Olacak?

1 adet Vakıf GYO (VKGYO) hissene, 50% bedelsiz gerçekleştiğinde 0,5 adet hisse daha eklenmiş olacak.

Yeni Pay Hakkımı (Rüçhan Hakkımı) Kullanmazsam Ne Olur?

Yeni pay alma (rüçhan) kuponunun kullanılmaması durumunda, şirketin bedelli sermaye artırımına katılamazsın. Böylelikle bedelliyle eklenecek yeni hisse senetleri alma hakkını kaybedersin.

Böylece, sermaye artırımı sonrasında hisse (pay) senedinin fiyatı düşerken sahip olduğun hisse senetlerinin adedi değişmeyeceği için toplam yatırım büyüklüğünde düşüş gerçekleşir.

Vakıf GYO Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Kamuyu Aydınlatma Platformu