Borsa Yorumları

Uzman Yorumu: Uber Hisseleri için Doğru Zaman mı?

November 4, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Uzman Yorumu: Uber Hisseleri için Doğru Zaman mı?

● Uber üçüncü çeyrek için zarar bildirmesine rağmen, gelir rakamının beklentileri aşmış olması ve dördüncü çeyreğe yönelik güçlü beklentiler nedeniyle 11% değer kazanarak kapanış yaptı. 

● CEO Dara Khosrowshahi salı günü yaptığı açıklamada, “güçlü bir çeyrek dönem” geçirdiklerini ve “gelecek çeyreklerde kârlılığı arttıracak şekilde doğru pozisyon aldıklarını” vurgulayarak iyimser bir tablo çizdi. 

● Salı günkü ralliye rağmen Uber hisseleri, pazarda bu yıl yaşanan daralma nedeniyle ve aynı zamanda Uber’in artan maliyetlerine ve kârlılığına ilişkin süregelen endişelerin bir yansıması olarak, yılbaşından bugüne kadar 30%’dan fazla değer kaybetti. 

Peki, tablo böylesine karmaşıkken yatırımcılar Uber hisselerini bu seviyeden almalılar mı yoksa beklemede mi kalmalılar? 

Tech analisti Mark Mahaney, Uber hisselerinin “herkesin kaldırabileceği bir hisse olmadığına”, “sabırlı ve uzun vadeli yatırımcılara” hitap ettiğine inanıyor. 

Ancak şirketi, “paylaşımlı araç ve ulaşım alanında küresel büyümenin en iyi seçeneği” olarak gördüğünü kaydeden Mahaney, 

● Uber’in faaliyet gösterdiği paylaşımlı araç ve ulaşım pazarının küresel hacminin 2 trilyon dolara ulaştığını belirtti. Şirketin, mevcut 90 milyonluk müşteri tabanı sayesinde rezervasyon hacmini 30% artırma potansiyeline sahip olduğuna inandığını da ifade etti. 

● Uber’in büyüme potansiyeli yadsınamaz olsa da, yatırımcılar şirketin bu potansiyeli kâra dönüştürme kabiliyetine uzun süredir şüpheyle yaklaşıyor. Ancak Mahaney, haziran çeyreğinde serbest nakit akışını ilk kez pozitife çevirmesinin ardından şirketin zorlu bir virajı geçtiğine dair işaretler geldiğine inanıyor. 

● Tahminler, şirketin 2024’te yaklaşık 4 milyar dolar ve 2025’te 5 milyar dolar serbest nakit akışı sağlayacağı yönünde. 

Mahaney, küresel salgının etkileri azaldıkça Uber’in yüksek kârlı taşımacılık faaliyetlerinin artık toparlanma sürecine girdiğini ve yasal düzenlemeler ile ilgili sorunlarının “fazla abartıldığını” belirtti.  

Navellier & Associates’in kurucusu ve baş yatırım sorumlusu Louis Navellier, salı günkü rallinin yalnızca “büyük çaplı bir açık pozisyon kapama (short covering)” süreci olduğuna inanıyor.

Navellier, Uber’in faaliyet gelirlerinin hâlâ negatif olduğunu ve şirket “gerçekten para kazanıncaya” kadar bu hisseye “dokunmayacağını” kaydetti.

Uber para kazanmaya başlasa bile, mevcut “çok düşük çarpanlar” ortamının şirket için ters bir rüzgar olabileceği konusunda uyarıda bulunan Navellier, Uber hisselerinin alınmasına karşı değil. Sadece, mevcut zorlu makro ortamı göz önüne alarak şimdilik bu hisseye elini sürmüyor.

Uzman Yorumu: Uber Hisseleri için Doğru Zaman mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC