Borsa Haberleri

Uzman Yorumu: First Solar Hisselerinde Yükseliş Potansiyeli Var!

November 3, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Uzman Yorumu: First Solar Hisselerinde Yükseliş Potansiyeli Var!

Bank of America’ya göre, First Solar hissesi bu yıl halihazırda 60%’tan fazla değer kazanmış olmasına rağmen yükselmeye devam edebilir. 

Analist Julien Dumoulin-Smith, First Solar’a yönelik fiyat hedefini yükseltti ve son mali raporların ardından Arizona merkezli şirketin notunu “AL” olarak yineledi. Analiste göre, First Solar’ın üçüncü çeyrek sonuçları kâr ve satış tahminlerinin altında kalmış olsa da bu sonuçlar güneş enerjisi şirketinin büyüme beklentilerinde bir düşüş olmadığını gösteriyor.

Bazı yatırımcılar ise güneş enerjisi hissesinin bu yıl 60%’tan fazla yükselmesinin ardından First Solar için öngörülen büyümenin sonuna gelinmiş olabileceğinden endişe ediyor. Alternatif enerji ekipmanları üreticisinin ABD-Çin ticaret ilişkilerinde düzelme olması veya ABD’deki Çin yatırımlarının artması durumunda, Çinli güneş enerjisi şirketleriyle rekabet edemeyebileceği vurgulanıyor. 

Yine de Bank of America, sipariş defterlerinin “2026 yılına kadar neredeyse tamamen dolu” olması ve denizaşırı “rekabetçi pozisyonunu” genişletmiş olması sebebiyle, First Solar’da alıcı pozisyonunu koruyor.

Dumoulin-Smith, fiyat hedefini, cuma günkü 132,67 dolarlık kapanış fiyatının yaklaşık 24,4% üstüne denk gelecek şekilde, 138 dolardan 165 dolara yükseltti. Hisse senedi pazartesi seansında yaklaşık 11% değer kazandı. 

Analist bunun yanı sıra First Solar’ın ABD’deki kapasitesini geliştirmek adına gerekli olan 1,5 milyar dolarlık yatırım için yeni kaynak toplamasına gerek kalmayabileceğini ifade etti. Bilgilendirme yazısına göre First Solar, oluşabilecek açıkları kapatmak için müşteri ön ödemelerini ve yıllık nakit akışını kullanabilir. 

Bununla birlikte Bank of America’ya göre; müşteri ön ödemeleri, 2022 sonu itibarıyla yaklaşık 1,8 milyar dolarlık net nakit ve ayrıca operasyonlardan kaynaklanan yıllık nakit akışı, First Solar’ın yakın vadeli sermaye harcamalarını finanse etmek için yeni bir özkaynak oluşturması gerekmeyeceği anlamına geliyor.

Gerektiğinde FSLR’nin, kısa vadeli likiditeyi sağlamak için üretim vergisi indirimi (PTC) aldıktan sonra ödeyeceği kaldıraçlı geçiş kredisi finansmanından yararlanmasını bekliyoruz. Bu durum, önemi tam olarak anlaşılmamış, olumlu yönde ayırt edici bir faktör. 

Uzman Yorumu: First Solar Hisselerinde Yükseliş Potansiyeli Var!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC