Borsa Haberleri

Uzak Doğu’dan Haber Var: Baidu, Üçüncü Çeyrekte Gelirlerini Artırdı!

November 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Uzak Doğu’dan Haber Var: Baidu, Üçüncü Çeyrekte Gelirlerini Artırdı!

Bugün yatırımcıların gözleri uzaklarda, Uzak Doğu’ya çevrilmişti. Çünkü Çinli teknoloji devi Baidu (BIDU), üçüncü çeyrek bilançosunu açıkladı. Açıklanan bilançoya göre Baidu, beklentileri aşan bir gelir bildirdi fakat şirketin büyümesi önceki üç aya göre biraz daha yavaşlık gösterdi.

Şirketin ABD borsalarında işlem gören hisseleri, piyasa açılışı öncesinde yaklaşık 2% artış gösterdi. Ufak bir hatırlatma: Şirketin hisseleri yılbaşından bu yana yaklaşık 3% düşüş yaşadı.

Bilançoda Öne Çıkan Noktalar:

🟢 Şirketin geliri bu çeyrekte, yıllık 6% artışla 34,45 milyar yuan (4,72 milyar dolar) olarak gerçekleşti. Açıklanan bu rakam, analistlerin 34,33 milyar yuan beklentisinin üzerinde geldi.

🟢 Baidu’nun net geliri; üçüncü çeyrekte, önceki çeyrekteki 5,21 milyar yuan’a göre artış göstererek 6,68 milyar yuan olarak gerçekleşti.

🟢 Şirketin çevrimiçi pazarlama geliri, bir yıl öncesine göre 5% artarken, çevrimiçi olmayan pazarlama geliri ise aynı dönemde 6% artış gösterdi.

🔘 Şirketin hisse başına kârı ise 20,40 yuan olarak gerçekleşti. Bu rakam, önceki çeyrekte açıklanan 22,55 yuan’dan düşük, fakat geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde açıklanan 16,87 yuan’dan yüksek geldi.

Ar-Ge Harcamalarında 6% Artış

Baidu CEO’su ve kurucu ortağı Robin Li, yaptığı açıklamada, “Baidu, zorlu ekonomik ortamda dayanıklılık gösteren sağlam bir üçüncü çeyrek bilanço açıkladı” dedi.

Şirket bir süredir yapay zekâ destekli ChatGPT’nin bir versiyonu olan “Ernie Bot” üzerinde çalışıyordu. Şirket, Ernie Bot araştırmasını desteklemek için artan sunucu ücretleri nedeniyle AR-GE harcamalarının yıllık 6% artarak 6,1 milyar yuan’a yükseldiğini söyledi. 

Baidu CFO’su Rong Luo yaptığı açıklamada, “Yapay zekâya devam eden yatırımlarımız teknolojik ve ürün yeniliklerini destekledi. İleriye dönük olarak; özellikle üretici yapay zekâ ve temel modellere yatırımlar yapmaya öncelik vermeye devam ederken, bunu verimlilik ve stratejik kaynak tahsisine aralıksız odaklanarak yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Baidu, ayrıca JD .com’un eski CFO’su Sandy Xu’nun 1 Ocak 2024’ten itibaren bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak şirkete katılacağını da duyurdu.

Uzak Doğu’dan Haber Var: Baidu, Üçüncü Çeyrekte Gelirlerini Artırdı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Baidu