Borsa Haberleri

Uykunda Para Kazan: Temettü Hisseleri

July 21, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Uykunda Para Kazan: Temettü Hisseleri

“Yatırım, 160 IQ’lu bir kişinin 130 IQ’lu birini yendiği bir oyun değildir. Akılcılık esastır.”Warren Buffett

Her zeki insan yatırımda başarılı olacak diye bir kural yok. Önemli olan eğilimleri iyi takip edip doğru kararlar vermek fakat çoğu yatırımcı haberlerde gördükleri sebebiyle panik halinde.

Faiz oranlarında artış beklentileri, yüksek enflasyon, fırlayan enerji fiyatları ve olası bir ekonomik durgunluk endişeleri insanların aklına giriyor ve portföylerini mahvediyor.

Son 10 yılda en az dört beş kez ekonomik durgunluk öngörüleri gördük. Bir de Warren Buffett’ı düşünün: Bu yatırım gurusu 80 yılın üzerindeki yatırım kariyerinde kaç kez bu endişelerle karşı karşıya kalmıştır?

Tabi ki bir başkanın tweetleri ve bir şirket CEO’sunun ekonomik endişelerine kapılsaydı, Buffett şu an olduğu milyarder olamazdı.

Yatırım konusunda şu an verdiğiniz kararlar, uzun vadeli finansal konumunuzu etkiler niteliktedir. Eğer yalnızca geçici endişelere dayanarak portföyünüzde mikro değişikliklere giderseniz, ileride toplayacağınız meyvelerden mahrum kalabilirsiniz.

Bunun olmaması için bu yazımızda sizlere bu ayı piyasasında rahat bir uyku çektirecek iki yüksek temettü veren hisseden bahsedeceğiz.

Hersha Hospitality Trust (HT)

ABD’de pandemi endişeleri azaldıkça ekonomide hizmetlere yönelik talep artmış durumda.

Yüksek fiyatlara rağmen yurtiçi seyahat hacimleri bu yaz yükselişe geçti ve Marriott International (MAR) ve Hilton (HLT) gibi otelcilik devleri, daha önceki yazılarımızda ele aldığımız gibi, pandemi öncesi düzeylere ulaşma konusunda oldukça iyimser.

ABD’de stratejik olarak iyi konumlarda toplam 26 otel işleten Hersha Hospitality Trust’ın büyük şehirlerdeki mülklerinin satışını açıklamasının ardından gayrimenkul yatırım ortaklıkları, Lüks ve Yaşam Tarzı mülkleri ile New York mülkleri olarak sınıflandırılabilir.

Şirket, nisan ay itibariyle açık iş pozisyonlarına yapılan başvurularda yüzde 15 ve yılın ilk dört ayında yeni işe alımlarda yüzde 11 artış açıkladı. Güçlü toparlanma görülen seyahat hacimleri, GYO’nun ilkbaharda mülk nakit akışlarında hızlı bir ivme yakalamasını sağladı.

Hersha, ayrıca kentsel bölgelerdeki bazı mülklerini pandemi öncesindeki kapitalizasyon oranlarında elden çıkardığını açıkladı. Böylece şirket, yakında daha yüksek marjlı segmentlere hitap eden mülkler işletecek.

Ana mülkleri arasında yer almayan yedi mülkünü 505 milyon dolar elde edecek şekilde elden çıkaran şirket, böylece 460-480 milyon dolar borcunu silmeyi ve kaldıraç oranını 5.8 katına çıkarmayı planlıyor. Bu kararla şirketin 2024’e kadar borç vadesi olmayacak.

Şirketin pandeminin başından bu yana iyileşen iş dinamiklerine rağmen, Hersha bilançosunu iyileştirmek için hala kârını kullanması gereken bir noktada. Bu da temettülerin geleceğine yönelik belirsizliği sürdürüyor.

Bu nedenle Hersha’nın rüçhanlı hisseleri daha iyi bir risk-ödül pozisyonu sunabilir.

Hersha, pandemi ve dolaylı olarak seyahat üzerindeki etkisi sebebiyle bir yıllık bir aranın ardından Nisan 2021’den bu yana rüçhanlı temettülerini ödemeyi sürdürüyor. Şirketin üç rüçhanlı hisse kategorisinden HT-PD daha yüksek cari getirisi sebebiyle öne çıkıyor. HT-PD şu an yatırımcılarına yüzde 8.4 getiri sağlıyor.

Şirket rüçhanlı temettüler için yıllık ortalama 24 milyon dolar harcıyor. Proforma 3.2x FAVÖK ve şirketin elindeki 88 milyon doların üzerindeki nakitle bu ödemeler 3 yıla yakın bir süreyi karşılayabiliyor.

Bu temettülerin piyasa değerine baktığımız zaman, 192 milyon dolarla D serisi itfa etme olasılığı en son olarak görülüyor ve o döneme kadar da değerli bir gelir fırsatı sunuyor.

Devon Energy Corporation (DVN)

Son günlerde petrol ve gaz fiyatlarındaki artış enerjiyi en çok tartışılan sektörlerden biri haline getirdi. Neyse ki enerji, artan temettüler yoluyla ek kârın yatırımcısına geri dönmesini sağlayan oldukça hissedar dostu bir sektör.

Kuzey Dakota, Oklahoma, Texas gibi ABD’nin çeşitli eyaletlerinde tesisleri bulunan bağımsız petrol ve gaz üreticisi Devon, enerji emtialarında çeşitlendirilmiş bir konum alıyor.

Şirketin toplam üretiminin yüzde 50’sini petrol, yüzde 26’sını gaz ve yüzde 24’ünü sıvılaştırılmış doğalgaz oluşturuyor.

Devon’un ilk üç serbest nakit akışı önceliğini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

1. Sabit + Değişken Temettü

  • Sabit temettü çeyreklik olarak hisse başına 0.16 dolar olarak ödenir
  • Değişken temettü, fazla serbest nakit akışının yüzde 50’si kadardır

2. Hisse Geri Alımları

  • Mevcut 2 milyar dolarlık geri alım yetkisi
  • Fırsatçı bir şekilde hisse geri satın almaya odaklı

3. Bilanço İyileştirmesi

  • 1 milyar dolarlık düşük primli borcu kapatma fırsatı
  • 2022 yıl sonuna kadar 0.2 kat düşük kaldıraç profili

Devon, etkileyici bir şekilde 29 yıldır hissedarlarına temettü ödemesi yapıyor. Şirket, işletme nakit akışının yaklaşık yüzde 10’unu sabit temettü ve üç ayda bir belirlediği ve fazla serbest nakit akışının yüzde 50’sine kadar çıkabilen değişken temettü olmak üzere iki şekilde temettü ödüyor.

Bu da Devon hissedarlarının, şirket için sert geçen dönemlerden bile yararlanmasını sağlıyor. Devon’un sabit temettüsünün 2018’den bu yana artması yeterince dikkat çekici olsa da, yılın ikinci çeyreğinde beyan edilen temettüye göre, Devon’un yıllık yüzde 8.7’lik sabit + değişken temettü ödemesi 1.27 dolar düzeyinde.

Yılın ilk çeyreğinde şirket, tedavüldeki hisselerinin yaklaşık yüzde 1.1’ini tedavülden kaldırdı ve hisse geri alım programında 1.1 milyara yakın hissesi kaldı.

Hisse geri alımları, tedavüldeki daha az sayıda hisse için daha fazla nakit akışı sağlar ve gelir yatırımcıları için de fayda sağlar.

Devon, halihazırda sağlıklı bir bilançoya sahip. Ayrıca bu enerji şirketi, operasyonlarını güçlendirmek ve geçen günlerde açıkladığı RimRock Oil ve Gas LP’nin tamamı nakitle gerçekleştirilen satın alımıyla sektördeki ayak izini genişletmek için mevcut dalgalanmalardan olumlu bir şekilde yararlanıyor.

Uykunda Para Kazan: Temettü Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı