Borsa Haberleri

Üretici Yapay Zekânın Lideri: Çin

Üretici Yapay Zekânın Lideri: Çin
Google News Icon Takip Et

SAS ve Coleman Parkes Research tarafından yapılan bir ankete göre Çin, üretici yapay zekâ benimsemesinde küresel lider olarak öne çıkıyor.

Reuters’ın haberine göre dünya genelinde çeşitli sektörlerden 1.600 karar merciiyi içeren anket, Çinli katılımcıların 83%’ünün üretici yapay zekâ kullandığını ortaya koydu. Bu oran, küresel ortalama olan 54%’ün ve ABD’deki 65% benimseme oranının oldukça üzerinde. 

Tabii Çin’in üretici yapay zekâ yarışındaki liderliği yeni bir gelişme değil. Bu ayın başlarında yayınlanan bir BM raporu, ABD yaptırımlarına rağmen Çin’in üretici yapay zekâ patentlerindeki artışını ortaya koydu: Ülke, ABD’den altı kat daha fazla patent başvurusunda bulunarak bu alanda önemli bir liderlik gösterdi.

Anket sonuçları ayrıca Çin’in bu alandaki hızlı ilerlemesini vurgulamanın yanı sıra, birçok Çinli şirketin de bu rekabete katılmak için kendi versiyonlarını piyasaya sürdüğünü ortaya koyuyor. 

En popüler üretici yapay zekâ aracı ChatGPT’nin arkasındaki Microsoft (MSFT) destekli OpenAI gibi uluslararası üretici yapay zekâ hizmet sağlayıcılarına yönelik kısıtlamalara rağmen Çin, ByteDance gibi teknoloji devleri ve Zhipu gibi girişimlerin çözümleriyle güçlü bir yerli yapay zekâ sektörü inşa etti. 

Bu görünüm karşısında doğal olarak Çin’in yapay zekâ sektöründe başlı başına bir rekabet de ortaya çıktı. Örneğin dün, Alibaba Group (BABA) ve Baidu (BIDU) gibi teknoloji devleri, yerli yapay zekâ girişimleriyle rekabet edebilmek için yapay zekâ modellerinin fiyatlarını düşürdüğünü açıkladı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Benzinga