Borsa Haberleri

UPS Beklentileri Karşılayamadı, Hisse Düştü

January 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
UPS Beklentileri Karşılayamadı, Hisse Düştü

ABD’nin önde gelen teslimat devi United Postal Service (UPS), 2023 gelirlerindeki düşüşle yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmanın yanı sıra 2024’e yönelik karamsar tahminler açıkladı. Şirket hissesi, piyasa öncesi işlemlerde 7%’ye yakın geriledi. 

Şirketin 2023’ün dördüncü çeyrekte gelirleri yıllık bazda 7,8% düşüşle 27 milyar dolardan 24,9 milyar dolara geriledi. Konsolide faaliyet kârı da aynı dönemde 22,5% gerileyerek 2,5 milyar dolar olurken, düzeltilmiş hisse başına kârı ise 31,8% düştü ve 2,47 dolar geldi. 

31 Aralık’ta sona eren üç aylık döneme ilişkin bu rakamlar, adeta şirketin zayıf 2023 sonuçlarının sinyallerini verdi. Geçen yıl için yıllık bazda 9,3% düşüşle 91 milyar dolar gelir açıklayan UPS’in faaliyet kârı ise 29% düşüşle 9,1 milyar dolar oldu. Şirketin serbest nakit akışı da 5,3 milyar dolar olarak açıklandı. 

Azalan e-ticaret talebi, şirketi geçtiğimiz yıl baskı altına aldı ve geçen yılki iş sözleşmesi görüşmeleri sırasında sendikasız FedEx (FDX) dahil rakiplere aktarılan günde 1,5 milyon paketlik hacmi geri kazanma çabalarından elde edilen kazanımları zayıflattı. 

Ancak kötü haberler burada da bitmedi. UPS’in 2024 için öngördüğü 92 milyar ile 94,5 milyar dolar aralığındaki gelir beklentisi, analistlerin 95,57 milyar dolarlık tahminlerinin altında kaldı. 

UPS Beklentileri Karşılayamadı, Hisse Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: UPS