Borsa Haberleri

Ünlü Yatırımcı Apple Satıyor, Google ve Meta Alıyor

May 17, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Ünlü Yatırımcı Apple Satıyor, Google ve Meta Alıyor

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, “The Big Short” yatırımcısı Michael Burry, Apple (AAPL)’ı açığa satarken portföyüne Meta (FB) ve Google (GOOGL) ekledi.

Scion Asset Management, 31 Mart itibariyle 206.000 Apple hissesini açığa sattı. iPhone üreticisinin hisse fiyatı her ne kadar bu çeyrekte 16% düşüş kaydetmiş olsa da 2019’un başından bu yana ortalama olarak dört katına çıktı.

Scion, aralık sonunda sadece altı hisseye sahipti. Şirket geçen çeyrekte, Bristol-Myers Squibb (BMY) hariç olmak üzere serbest yatırım fonlarının tümünden çıktı. Ancak portföyüne Alphabet (GOOGL), Meta Platforms (FB) ve Discovery gibilerini eklemeyi de başardı.

Satın almalar, Scion’un toplam pozisyonunu 122% artarak 165 milyon dolara yükselmesine yardımcı oldu. 31 Mart itibarıyla fonun en büyük “long position”ları, Bristol-Myers Squibb (BMY)’deki 22 milyon dolarlık, Booking Holdings (BKNG) ve Discovery’deki yaklaşık 19 milyon dolarlık ve Alphabet’teki 18 milyon dolarlık hisse oldu.

Burry’nin Apple’a karşı açığa satış pozisyonunu daha iyi anlamak için kendisinin yaklaşık 17 yıl önce, Apple’ı Warren Buffett’a layık bir hisse olarak ilan ettiğini belirtmekte fayda var. 

Berkshire Hathaway (BRK.A, BRK.B) şimdi Apple’ı hisse portföyünde bir numaralı holding olarak sayıyor. Ayrıca Buffett kısa süre önce şirketin kendi pozisyonuna da geçen çeyrekte eklendiğini de açıkladı.

Burry, 2000’lerin ortalarındaki konut finansının çöküşünden faydalanması ve bundan kazanç sağlaması ile büyük şöhret sağladı. Geçen yıl da GameStop (GME)’a yatırım yaparak, Tesla (TSLA) ve serbest yatırım fonu olan Ark İnovasyon’a karşı pozisyona da girdi.

Burry, 2021’in üçüncü çeyreğinde ABD hisse portföyünü 20’den altıya indirdi ve toplam değerini yaklaşık 140 milyon dolardan 42 milyon dolara düşürdü. Scion şefi, dördüncü çeyrekte kalan altı holdinginden üçünü takas etti. Bu takas işlemi, şirketin portföy değerini aralık sonunda 74 milyon dolara yükseltmesine yardımcı oldu.

Buna karşılık Scion, bu konuyla ilgili gelen açıklama taleplerine henüz bir karşılık vermedi.

Ünlü Yatırımcı Apple Satıyor, Google ve Meta Alıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı