Bültenler

Ünlü Şirketlerin 2. Çeyrek Verileri: NVIDIA & ROBINHOOD & TARGET

August 20, 2021 • 5 dakika okuma süresi
Ünlü Şirketlerin 2. Çeyrek Verileri: NVIDIA & ROBINHOOD & TARGET

Selam Midaslı! Geçtiğimiz gün bazı şirketlerin açıkladıkları 2. çeyrek sonuçlarını senin için derledik, göz atmaya ne dersin?

❗️ Neden Önemli?

Borsada işlem gören şirketler her çeyrekte (3 ayda bir ) toplam kazanç ve maliyet gibi sonuçları paylaşırlar. Yatırımcılar da bu raporlara bakarak yatırım yaptıkları şirketin satışlarının iyi gidip gitmediğini, yeteri kadar kâr edip etmediklerini öğrenerek yatırım kararlarını verirler.

Şirketler bu sonuçlarını açıklamadan önce, analistler bu sonuçlara dair bir beklenti yayınlarlar. Şirketin açıkladığı sonuçların bu değerlerin üzerine çıkıp çıkmaması da yatırımcıların kararını etkileyen faktörlerdendir.

Kısa Kısa

Nvidia (NVDA)

Beklenen Hisse Başına Kâr: 0,85 $

Gerçekleşen Hisse Başına Kâr: 0,89 $

Fark: %4,71

Kaynak: Nasdaq NVDA Earnings

Robinhood (HOOD)

Beklenen Hisse Başına Kâr: -0,26 $

Gerçekleşen Hisse Başına Kâr: -2,16 $

Fark: – %730,76

Kaynak: Robinhood Q2 2021 Earnings Report Recap

Target (TGT)

Beklenen Hisse Başına Kâr: 3,48 $

Gerçekleşen Hisse Başına Kâr: 3,64 $

Fark: %4,59

Kaynak: Nasdaq TGT Earnings

NVIDIA (NVDA)nvidia.png

🤔Ne Yapar Bu Şirket?

Oyun sektörünün lider donanım üreticilerinden biri olan şirket, hem oyun hem de profesyonel kullanım için grafik işlemcileri ile mobil cihazlar ve otomotiv pazarı için yonga işlemciler üretmektedir.

Şirketin faaliyet alanları: Oyun sektörü, profesyonel görselleştirme, veri merkezleri ve otomotiv pazarıdır.

🚀Beklentilerin Üzerinde Sonuçlar

  • Nvidia analist beklentilerini aşarak 6,51 milyar dolar gelir kazanarak bir sene önceye kıyasla gelirini %68 arttırmış oldu.

  • Gelirinin neredeyse yarısı sadece oyun sektöründen geliyor.

  • Şirketin net kârı ve hisse başına kârı da beklentileri büyük oranda aşarak sırasıyla 2,62 milyar dolar ve 1,04 dolar oldu.

 👀Nasıl Etkiledi?

Nvidia hisseleri özellikle son 3 aydır %36,93 oranında artmasına karşın, son bir haftalık süreçte birçok şirket hissesi gibi düşüş göstererek %3,56’lık bir değer kaybı yaşamıştı.

Sonuçların açıklanmasının ardından hisse, gün içerisinde %7,64 yükselerek en yüksek 204,95 dolar seviyesine çıkmasının ardından, kâr satışları ile birlikte günü %3,98 yükselişle 197,98 dolardan tamamladı.

🏃Bir Adım Gerisi

Son 1 ay içerisinde yatay hareket eden hisse %0,27 yükseliş gösterirken, son 1 hafta içerisinde %3,56 değer kaybederek 190,40 dolar seviyesiyle 18 Ağustos gününü tamamlamıştı.

Şirket Duyurusu: NVIDIA Announces Financial Results for Second Quarter Fiscal 2022

Robinhood (HOOD)robinhood.png

🤔Ne Yapar Bu Şirket?

Kaliforniya merkezli bir finansal teknoloji şirketi olan Robinhood, yeni başlayan genç yatırımcılara yatırımı daha erişilebilir ve anlaşılabilir kılmayı amaçlayan bir aracı kurumdur.

Şirketin sunduğu fırsatlar arasında komisyonsuz hisse alım-satımı, adet veya tutarla yatırım yapabilmeyi sağlayan parça hisse alım satımı imkanı bulunuyor.

Beklentilerin Altında Sonuçlar

  • 2021’in 2. çeyreğinde toplam 502 milyon zarar açıklarken, hisse başına zararı analist beklentilerinin (-0,26 $) altında gerçekleşerek -2,16 dolar olarak açıklandı.

  • Şirket net zararda olmasına rağmen toplam gelirlerini bir yıl önceye oranla %131 arttırarak 565 milyon dolar olarak açıkladı.

  • Şirket gelirinin büyük kısmını kripto para ticaretleri oluşturuyor.

👀Nasıl Etkiledi?

Robinhood hisseleri ilk olarak halka arz olduğundan bu yana oldukça hareketli bir süreç geçiriyor. Önce halka arz fiyatının altına düşen sonra iki katından fazla yükselen hisse, son bir hafta içerisinde de %1,87 yükseldi.

  • Diğer taraftan, şirket 2. çeyrek sonuçlarını açıkladıktan sonra Robinhood hisseleri 19 Ağustos piyasa seansı açılmadan önce %10’a yakın değer kaybetti. Piyasaların açılmasıyla birlikte hisse günü %10,27 düşüşle 44,69 dolardan tamamladı.

🏃Bir Adım Gerisi

Robinhood’un temmuz ayında gerçekleştirdiği ilk halka arzı çok konuşulmuştu. Şirket hissesi, halka arz için önerilen fiyat aralığının en alt sınırı olan 38 dolardan işlem görmeye başlamış, halka arz sonrası hisse fiyatları gerileyerek ilk gününü %8,4 düşüşle sonlandırmıştı.

Şirket Duyurusu: Robinhood Reports Second Quarter 2021 Results

Target (TGT)target.png

🤔Ne Yapar Bu Şirket?

ABD’nin en büyük sekizinci perakende indirim devi olan Target’ın 2.000’e yakın mağazası bulunmaktadır.

🚀 Beklentilerin Üzerinde Sonuçlar

  • Target okula dönüş sezonunun başlamasıyla birlikte fiziksel mağazalarındaki satışlarını arttırarak analist beklentilerinin üzerinde 3,64 dolar hisse başına kâr ve 25,16 milyar dolar gelir açıkladı.

  • Online satışları ise pandemi dönemindeki hacminin gerisinde kalmasına rağmen bir önceki çeyreğe göre %10 artış gösterdi.

 👀Nasıl Etkiledi?

Son bir haftada %6,84 düşen Target hisseleri, 2. çeyrek sonuçları açıklandıktan sonra dün %0,88 değer kaybetti. 19 Ağustos piyasa kapanışı itibarıyla bir adet Target hissesi 245,41 dolar oldu.

🏃Bir Adım Gerisi

Şirket, pandemi dönemindeki alışveriş ihtiyaçları için Drive up, Shipt ve mağazadan teslim alma gibi aynı gün teslimat hizmetleriyle satışlarını arttırarak 2020’nin 2. çeyreğinde satışlarını %195 arttırmıştı. Bu yılın toplamında ise online satışları %55 artış gösterdi.

Şirket Duyurusu: Target Corporation Reports Second Quarter Earnings