Şirket Günlükleri

Midas ile Şirket Günlükleri – Unity Software

Midas ile Şirket Günlükleri – Unity Software
Google News Icon Takip Et

🔎 U’ya Yakından Bakalım

Unity Software (U), 24 Kasım Çarşamba günü %3,26 değer kazanarak 181,81 dolara yükseldi. Bu, şirketin art arda yaşadığı düşüşün ardından yükselişle kapattığı ilk gün oldu.

Unity Software; günü, şirketin ulaştığı 52 haftanın en yüksek seviyesinin (210,00 dolar) 28,10 dolar altında kapattı.

Peki, U’nun Rakiplerinde Durum Ne?

Unity Software (U), çarşamba günü rakiplerine göre yüksek bir performans gösterirken sektördeki rakiplerinden;

 • Roblox (RBLX), %8,14 artarak 124,23 dolardan
 • Electronic Arts (EA), %1,37 düşerek 126,65 dolardan günü kapattı.

🤔 Ne Yapar Bu Şirketler? 

Unity Software (U), video oyun yazılımı alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar, oyun konsolları ve artırılmış gerçeklik cihazları için 2B veya 3B oyun tasarımı oluşturmak için yazılım çözümleri sağlar. Şirketin sunduğu yazılım çözümleri arasında aynı zamanda otomotiv, ulaşım, film, animasyon, mimari, mühendislik ve inşaat da bulunuyor. Merkezi San Francisco’da bulunan şirketin yaklaşık 4 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 50,35 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 772,45 milyon dolar.
 • Son 1 ayda U %24,56 değer kazandı.

Roblox (RBLX); çevrimiçi oyun hizmeti sunan bir şirkettir. Roblox Client, Roblox Studio ve Roblox Cloud adıyla 3 farklı segmentte hizmet verir. Roblox Client, kullanıcıların 3B dijital dünyaları keşfetmelerini sağlayan bir uygulama. Roblox Studio, içerik geliştiricilerin Roblox ile 3B oyun tasarlamasına ve farklı içerikler oluşturmasına, yayınlamasına ve çalıştırabilmesine olanak sağlayan bir yazılım çözümü. Merkezi California’da bulunan şirketin yaklaşık 1.200 çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 63,24 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 923,89 milyon dolar.
 • Son 1 ayda RBLX %47,15 değer kazandı.

Electronic Arts (EA); oyun konsolları, PC’ler, cep telefonu ve tabletler için dünya çapında oyun geliştirme, yayınlama ve dağıtma hizmeti veren bir şirkettir. Şirketin imzasının bulunduğu en popüler oyunlar: FIFA, Battlefield, The Sims, Apex Legends, Anthem, Need for Speed, Madden NFL ve Star Wars. Merkezi California’da bulunan şirketin yaklaşık 11 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 36,31 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 5,66 milyar dolar.
 • Son 1 ayda EA %11,09 değer kaybetti.

⏪ Sektörün Arka Bahçesi

Yapılan bir araştırmaya göre, küresel oyun geliştirme yazılımı pazar büyüklüğünün 2020’de 957,26 milyon dolar olduğu tespit edildi. Aynı rapora göre 2021 yılında bu rakamın 1 milyar dolara, 2026 yılına kadar da 1,6 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

👉 Haberin Olsun

 • Unity (U), geçtiğimiz haftalarda Yeni Zelanda menşeili VFX şirketi Weta Digital’ı 1,6 milyar dolara satın aldı. Weta Digital; Yüzüklerin Efendisi serisi, Avatar ve birçok Marvel filminin efektlerini yapan şirket olarak biliniyor. Bu satın alma sonrası Unity; motion capture tekniği, yeni simülatörler ve birçok farklı tasarım için Weta Digital’ın teknolojisini de kullanabilecek.
 • Roblox (RBLX) dünyasına katılan en son isimlerden biri de Nike (NKE) oldu. Müşteriler için sanal bir oyun alanı yaratmak için harekete geçen Nike, Roblox’ta geçtiğimiz hafta Nikeland sitesini açtı. Şirketin Beaverton’daki gerçek mağazasından modellenen Nikeland, kullanıcılar için rekabet edebilecekleri mini oyunlar ve alanlar sağlıyor. Roblox’ta yakın zamanda sanal dünyalar yaratan diğer markalar arasında Chipotle Mexican Grill (CMG) ve bir VF Corporation (VFC) markası olan Vans yer alıyor.

📌 Bu Bültende Adı Geçen Hisseler

 • Unity Software (U)
 • Roblox (RBLX)
 • Electronic Arts (EA)

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Unity Software to buy Peter Jackson’s Weta Digital for $1.6 billion

Roblox Stock Continues Meteoric Rise On Metaverse Story

Global Game Development Software Market Research Report (2021 to 2026) – by Platform and Region

Veriler 24.11.2021 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı