Borsa Haberleri

UnitedHealth Hisseleri Neden Düştü?

Şubat 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
UnitedHealth Hisseleri Neden Düştü?

Sağlık ve bakım devi UnitedHealth (UNH) hisseleri, bugün açılışta 4%’ün üzerinde gerileyerek eylül ayından bu yana en düşük seviyesine düştü. Peki neden?

Wall Street Journal, ABD Adalet Bakanlığı’nın şirketin iş faaliyetlerine yönelik bir antitröst incelemesi başlattığını bildirdi. Minnesota merkezli sağlık hizmetleri devi, kendisini ülkedeki en büyük Medicare Advantage oyuncusu yapan bir sigorta kolunu da içeren ve geniş faaliyetleri olan bir şirket.

Müfettişler, son haftalarda sağlık sektöründeki çeşitli paydaşlarla görüşerek UNH’nin sigorta birimi ile Optum sağlık hizmetleri kolu arasındaki ilişkiler de dahil olmak üzere birçok konuda sorular sordular.

UNH’nin Optum birimi, eczane faydaları yöneticisi Optum Rx’in ve sektör genelinde sigorta taleplerinin işlenmesi için merkezi bir birim olarak hizmet veren sağlık teknolojisi işletmesi Change Healthcare’in sahibi. 

Soruşturma, UnitedHealth’in 2022 yılında 12 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın aldığı Change’in siber saldırıya uğradığını açıklamasından günler sonra geldi.

UNH için “TUT” derecelendirmesine sahip Jefferies analisti David Windley, “Soruşturmanın amacı sigorta birimi ve Optum arasındaki ilişkinin pazardaki rekabeti kısıtlayıp kısıtlamadığını belirlemekse, UNH’nin en büyük riskinin olgunlaşmamış risk alma pazarları olduğunu düşünüyoruz.” yorumunu yaptı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha