Borsa Haberleri

United Airlines, Boeing Skandalına Rağmen 2024 İçin Umutlu

January 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
United Airlines, Boeing Skandalına Rağmen 2024 İçin Umutlu

United Airlines (UAL), ABD Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) bu ay Boeing (BA) uçaklarının uçuşunu yasaklamasının ilk çeyrekte zarara yol açacağı öngörüsünde bulundu. Ancak şirket, 2024 geneli için olumlu rakamlar görmeyi bekliyor.

Hatırlarsan geçtiğimiz haftalarda Alaska Airlines’ın (ALK) Boieng 737 Max 9 uçağıyla gerçekleştirdiği bir uçuşta, uçağın acil çıkış kapısı uçuş esnasında yerinden kopmuştu. 

Söz konusu olayın ardından Boeing’in söz konusu modellerine yönelik geniş kapsamlı incelemelerin başlatılmış ve FAA, incelemeler tamamlanana kadar 737 Max uçaklarının uçuşlarını yasaklamıştı. 

United Airlines, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu bir belgede, söz konusu gelişmenin ilk çeyrekte düzeltilmiş hisse başına kârında 0,35-0,85 dolar aralığında zarara yol açacağını öngördü.

Ancak şirketin 2024’e yönelik tahmini, söz konusu zarar öngörüsünü geride bıraktı; United hisse başına kârının 2024’te 9 ile 11 dolar aralığında gelmesini bekliyor ve bu aralık, analistlerin 9,58 dolarlık konsensüsünün üzerinde.

United’ın ilk çeyreğe yönelik tahmini, FAA’nın kararının ardından gelen ilk zarar öngörüsü oldu. Toplam 79 uçakla diğer havayollarına kıyasla filosunda en çok 737 Max uçağı barındıran United, uçakların 26 Ocak’a kadar karada kalmasını beklediğini belirtti. 

United’ten sonra filosunda en çok 737 Max uçağı barındıran ikinci havayolu da Alaska Airlines. Her iki havayolu da bu ay FAA kararı sebebiyle çoğu uçuşunu iptal etti. 

United Airlines, Boeing Skandalına Rağmen 2024 İçin Umutlu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC