Borsa Haberleri

United Airlines, Boeing Gecikmeleri Karşısında Airbus’a Yöneliyor

January 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
United Airlines, Boeing Gecikmeleri Karşısında Airbus’a Yöneliyor

United Airlines (UAL), geciken Boeing (BA) 737 MAX 10 siparişlerinin bırakacağı potansiyel boşluğu Airbus’ın A321neo uçakları ile doldurabilir.

Sektör kaynaklarına göre United CEO’su Scott Kirby, hâlihazırda gecikmiş olan MAX 10’un sertifikasyonu konusunda oluşan yeni şüpheler karşısında potansiyel bir anlaşma için Airbus’ın nabzını yoklamak üzere geçtiğimiz günlerde Toulouse’a uçtu. 

Kirby’nin bu hamlesi, Alaska Airlines’ın (ALK) geçtiğimiz haftalarda 737 MAX 9 uçağıyla gerçekleştirdiği bir uçuş sırasında havada meydana gelen bir acil durumun ardından geldi.

Konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklar “United Airlines, MAX 10 siparişine olası alternatifler konusunda Airbus ile görüşmelerde bulunuyor. Ancak henüz herhangi bir anlaşmaya varılmadı.” diyor. 

Kaynaklar, Boeing’in ana rakibi Airbus’ın bazı A321neo uçaklarının potansiyel satışını ve United’ın daha önce sipariş ettiği A350’lerin durumunu kapsayan görüşmelerin erken bir aşamada olduğunu ve bir anlaşma garantisi olmadığını belirtti.

Kirby geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte, United’ın sipariş ettiği 277 adet MAX 10 uçak siparişinin hiçbirini iptal etmediğini ancak bunları şirket içi planlardan çıkardığını söyledi.

United ve Airbus arasında yapılacak olası bir anlaşma, kendi kategorisinde en çok talep gören uçak olan A321neo’nun az bulunurluğuna ve United’ın Boeing ile yaptığı ve yoğun tartışmalara konu olması beklenen sözleşmenin durumuna bağlı olacak.

Üst düzey bir sektör kaynağı, potansiyel bir Airbus anlaşmasının işaretlerinin Boeing’de şimdiden “endişe” yarattığını söyledi. Ancak Boeing, sertifikasyon zaman çizelgesiyle ilgili şüpheler nedeniyle United ve diğerlerinin istediği netliği şimdilik sunamıyor.

United Airlines, Boeing Gecikmeleri Karşısında Airbus’a Yöneliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters