Apple Haberleri

Umudun Kalesi İki Hisse: Apple ve Tesla

September 29, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Umudun Kalesi İki Hisse: Apple ve Tesla

Vanda Research’e göre bireysel yatırımcılar, Apple (AAPL) ve Tesla (TSLA) hisselerine yoğunlaşıyor. Şayet bu hisse senetleri düşerse günlük yatırımcıların piyasadan vazgeçtiğine ve dibin yakın olduğuna dair işaretler derinleşebilir. Vanda’nın kıdemli başkan yardımcısı Marco Lachini, yatırımcıların yoğun talep gösterdiği bu iki teknoloji hissesinin ortalama bireysel yatırımcı varlıklarının yaklaşık 34%’ünü oluşturduğunu söyledi. 

Marco Lachini, Apple ve Tesla’nın piyasadaki aşırı dalgalanmalara rağmen daha iyi performans gösterdiğini söyledi. Lachini konuya ilişkin yaptığı bir açıklamada “Yatırımcılar, Apple ve Tesla’nın fiyat hareketlerini yakından takip etmeli. Çünkü bu iki hisse bireysel yatırımcı kitlesi için son umut kalesi olabilir.” dedi. 

Bu arada Apple’ın hisseleri çarşamba günü şirketin yeni iPhone üretimini artırma planlarından vazgeçtiğini duyuran haberlerin ardından düştü. Lachini, bunun zaten gergin olan yatırımcıların ürkmesi için yeterli olabileceğini söyledi. Ayrıca şirketin halka arz edilen varlıklarının yaklaşık 2%’sini elinde bulunduran Kore yatırımcılarının büyük olasılıkla zorla tasfiye edilmesine neden olacağını söyledi. Bu durum, ABD borsalarında işlem gören diğer yabancı hisse senetlerini de olumsuz etkileyebilir.

Piyasalar için Kapitülasyon Neden Önemli? 

Finansta kapitülasyon, yatırımcıların piyasalardaki düşüşe bağlı olarak kitlesel teslimiyetini yani toplu satışlarını ifade eder. Perakende kapitülasyonu ise bu eğilimin bireysel yatırımcılar üzerindeki etkisini gösterir. Vanda’nın perakende kapitülasyonunu ölçen yeni endeksi, bu eğilimin piyasanın dibini işaret edecek seviyelerde olduğunu ancak bireysel yatırımcıların düşüşü yavaşlattığını gösterdi. 

Salı ve pazartesiye ait gün içi ticari veriler, pandeminin başlamasından bu yana piyasaların daha büyük bir bölümünü oluşturan bireysel yatırımcıların dipten satın alımlar yaptığını gösteriyor.

Lachini konuyla ilgili olarak “Bu veriler, bireysel yatırımcıların yaptığı alımların hisse senedi satışlarını azaltmada önemli olduğunu gösteriyor.” dedi. Ayrıca kapitülasyonun her ne kadar olumsuz bir eğilim olarak algılansa da yatırımcılar için düşük fiyattan satın alma fırsatı sunabileceğini söyledi. 

Umudun Kalesi İki Hisse: Apple ve Tesla

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı