Borsa Haberleri

Ufuktaki Büyük Toparlanma: Microsoft, Smartsheet, Eli Lilly

June 21, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Ufuktaki Büyük Toparlanma: Microsoft, Smartsheet, Eli Lilly

Kilit noktalar

  • Borsalar ayı piyasasına girdi, endeksler 20%’nin üstünde düşüşler kaydetti.
  • JP Morgan’ın Küresel Öz Sermaye Makro Araştırmaları Başkanı Dubravko Lakos, ufukta büyük bir toparlanma gördüğünü söyledi.
  • Borsalar, 1920’den bu yana 27 kez ayı piyasası, 27 kez de boğa piyasası yaşadı. Bu düşüşler normal, paniğe hiç mi hiç gerek yok! Hele ki S&P 500 endeksinin son 5 senede 80%, son 10 senede ise 250% ve son 30 senede 430%’a yakın yükseldiğini düşünürsek, borsaların tüm bu düşüşlere rağmen uzun vadeli zaman aralıklarında yükseldiğini görebiliriz. Teknik tekerrürden ibarettir, güzel günler elbet gelecek!
  • Peki, bu düşüşler normalse, ayı mağarasına dönecek, endeksler yeniden yeşillenecekse ne yapmalıyız?
  • JP Morgan analistlerinin seçtiği 3 hisseye birlikte bakalım: Microsoft (MSFT), Smartsheet (SMAR), Eli Lilly (LLY)

🐻 S&P 500 endeksi geçtiğimiz yılki yaklaşık 27%’lik yükselişinin ardından yıl başından bu yana 23% düştü. Pek çok hisse, düzeltme bölgesinin derinliklerinde, ayı ise mağarasından çoktan çıktı. 

Ne demek? Borsalar veya hisseler zirve noktalarından 20% düştüklerinde “Ayı Piyasası” dediğimiz bölgeye girmiş olurlar ve aslında bu bölge, borsalardaki veya hisselerdeki düşüşün boyutunun ve ciddiyetinin tescillendiği bir bölgedir.

🔮 Ufuktaki güzel günler: JP Morgan’ın Küresel Öz Sermaye Makro Araştırmaları Başkanı Dubravko Lakos, ufukta büyük bir toparlanma görüyor.

Lakos bu ayın başında CNBC’ye verdiği demeçte “İnsanlar temelde bir durgunluk için konumlandılar, temel durumumuz ise önümüzdeki 12 ay içinde bir durgunluk olmayacağı yönünde ve bu açıdan portföylerin yanlış konumlandığını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Lakos, S&P 500 için 4,900 seviyesindeki yıl sonu fiyat hedefini yineledi. Endeks, güncelde 3,674 seviyesinde bulunduğundan, hedefi 33% civarında yukarı yönlü bir getiri potansiyeline işaret ediyor.

🤔 Bu düşüş normal mi? Borsalar 1920’den bu yana 27 kez ayı piyasası, 27 kez de boğa piyasası yaşadı. 1928 ve 2021 yılları arasındaki 93 yıllık süreç içinde S&P 500’ün yaşadığı büyük-küçük tüm değer kayıplarını incelediğimizde 20%’lik bir düşüş, ortalama her 4 sene içerisinde gerçekleşiyor. Yani kısaca, borsada karşılaştığımız düşüşler istatistiksel olarak oldukça normal ve belirli periyotlarla düzenli olarak karşılaştığımız bir durum. S&P 500 endeksinin son 5 senede 80%, son 10 senede 250% ve son 30 senede 430%’a yakın yükseldiğini düşünürsek, borsaların tüm bu düşüşlere rağmen uzun vadeli zaman aralıklarında yükseldiğini görebiliriz.

Peki, bu düşüşler normalse, ayı mağarasına dönecek endeksler yeniden yeşillenecekse ne yapmalıyız?

JP Morgan’ın şu anda özellikle çekici bulduğu üç hisse senedini burada bulabilirsiniz.

🔎 Microsoft (MSFT)

Yıllarca süren yükseliş trendinin ardından, teknoloji hisseleri bu yıl büyük bir satış dalgası ile karşı karşıya kaldı. NASDAQ, yılın başından bu yana 31% düştü. Microsoft ise 2022’de 26% değer kaybetti. 

Sektör genel anlamda, uzun vadeli tahvil getirilerindeki yükselişin gelecekteki yüksek kâr beklentilerine göre değerlenen teknoloji hisselerinden elde edilecek getirileri yıprattığı ve teknoloji sektörüne olan ilgiyi de azalttığı bir süreçten geçtik. 

ABD 10 yıllık hazine tahvil faizleri geçtiğimiz hafta 2010 yılından bu yana en yüksek seviyelere ulaşmışken güncelde bir miktar çekilerek 3,28% seviyesinde işlem görüyor.

Şirketin çeyreklik bilançosunda, geliri yıldan yıla 18% artarak 49,4 milyar dolara ulaştı. Düzeltilmiş kazançlar ise bir önceki yıla göre 9% artışla hisse başına 2,22 dolar oldu.

Ayrıca teknoloji devi, yatırımcılara büyük miktarda nakit iade ediyor. Çeyrek için, Microsoft’un temettüleri ve hisse geri alımları, yıldan yıla 25%’lik bir artışı temsil eden 12,4 milyar doları buldu.

👀 Analist Gözünden: JP Morgan analisti Mark Murphy kısa süre önce Microsoft’taki “AL” notunu korurken hedef fiyatını 320 dolara yükseltti. Bu, güncel fiyattan 30% yüksek bir getiri  potansiyeli olduğu anlamına geliyor.

Ufuktaki Büyük Toparlanma: Microsoft, Smartsheet, Eli Lilly

22 Kasım 2021 tarihinde 350 dolar zirvesine ulaşan hisse senedi fiyatı o tarih itibariyle düşüş kanalı içerisine girerek güncelde 247,65 dolar seviyesine gerilemiştir. 

📚 Sözlük

💡 Destek seviyeleri; incelenen periyotta fiyatı düşmekte olan bir yatırım aracı için satıcıların isteksiz olduğu, alıcıların ise ilgili seviyeden almaya istekli olduğu dolayısıyla düşüşün ivme kaybettiği seviyeleri ifade eder..

💡 Direnç seviyeleri; fiyatı yükselmekte olan bir yatırım aracı için yükselişin yavaşladığı, alıcıların isteksiz, satıcıların ise daha istekli olduğu seviyeleri gösterir.

📉 Microsoft Kısa Vadeli Destek Seviyeleri: 243,91 dolar – 238,34 dolar ve 230,90 dolar

📈  Microsoft Kısa Vadeli Direnç Seviyeleri: 255,44 dolar – 260,65 dolar – 269,94 dolar

👀 Analistlerin Hedef Fiyatı: Wall Street Analistlerinin Microsoft için 12 aylık ortalama hedef fiyatı 353,67 dolar ile hisse senedinin güncel fiyatı üzerinden 32%’lik bir getiri potansiyeline işaret etmektedir.

🔎 Smartsheet (SMAR)

İş yönetimi platformu, şirketlerin süreçlerini uygulamalarına, düzenlemelerine ve otomatikleştirmelerine yardımcı olur. Smartsheet, uygulamasının Fortune 500 şirketlerinin 80%’inden fazlası tarafından kullanıldığını söylüyor.

30 Nisan’da sona eren mali çeyrekte gelir, abonelik gelirindeki 44%’lük artışın etkisiyle yıllık 44% artışla 168,3 milyon dolara yükseldi.

Şirket, yıl başından bu yana 61% oranında düşüş yaşadı. 

👀 Analist Gözünden: JP Morgan analisti Pinjalim Bora, Smartsheet’te “YÜKSEK AĞIRLIK” notunu yineledi. Analist ayrıca fiyat hedefini 80 dolardan 58 dolara düşürürken, yeni hedef hissenin bugün bulunduğu 28,27 dolar seviyesindeki hisse fiyatının hala 107% üzerinde getiri potansiyeli sunuyor.

Ufuktaki Büyük Toparlanma: Microsoft, Smartsheet, Eli Lilly
  • Hisse senedi fiyatı, 28 aralık tarihinde 85 dolar bandındaki zirve seviyesinin hemen yakınındaki 80 dolar bandından aşağı yönlü kırarak güncelde 28,27 dolar seviyesine kadar çekilmiştir. 

📉 Smartsheet Kısa Vadeli Destek Seviyeleri: 23,45 dolar – 20,34 dolar ve 18,06 dolar

📈  Smartsheet Kısa Vadeli Direnç Seviyeleri: 33,27 dolar – 38,25 dolar – 41,78 dolar

👀 Analistlerin Hedef Fiyatı: Wall Street Analistlerinin Smartsheet için 12 aylık ortalama hedef fiyatı 53,90 dolar ile hisse senedinin güncel fiyatı üzerinden 90%’lık bir getiri potansiyeline işaret etmektedir.

🔎 Eli Lilly (LLY)

Amerikan ilaç devi, dünya çapında 120 ülkede pazarlanan ürünlerle 276 milyar dolardan fazla piyasa değerine sahip.

Bu listedeki diğer iki ismin aksine, Eli Lilly bu yıl pek de zor günler yaşamışa benzemiyor. Hisseler aslında 2022’de yılın başından bu yana 7% arttı ve JP Morgan bu eğilimin devam etmesini bekliyor.

İlk çeyrekte, Eli Lilly, hacimdeki 20%’lik büyüme sayesinde 15%’lik bir gelir artışı sağladı. Şirket, çeyrek boyunca yaklaşık 900 milyon dolar temettü ödedi ve geri alımlara 1,5 milyar dolar harcadı.

👀 Analist Gözünden: 1 Haziran’da analist Chris Schott, Eli Lilly’nin “YÜKSEK AĞIRLIK” notunu yinelerken fiyat hedefini 340 dolardan 355 dolara çıkardı. Hisselerin şu anda 290 dolar civarında işlem gördüğü göz önüne alındığında, yeni fiyat hedefi 22%’lik bir getiri potansiyeli anlamına geliyor.

Ufuktaki Büyük Toparlanma: Microsoft, Smartsheet, Eli Lilly
  • Hisse senedi fiyatı, uzun vadeli bir yükseliş kanalı içerisinde hareket ediyor diyebiliriz. Fiyat hareketleri son kapanışta siyah ile belirtilen daha dar kanalın alt bandını aşağı yönlü kırsa da tekrar kanalın içine hareket etmiştir. 

📉 Eli Lilly Kısa Vadeli Destek Seviyeleri: 278,40 dolar – 261,62 dolar ve 245,99 dolar 

📈  Eli Lilly Kısa Vadeli Direnç Seviyeleri: 300,70 dolar – 313,09 dolar – 323,48 dolar

👀 Analistlerin Hedef Fiyatı: Wall Street Analistlerinin Eli Lilly için 12 aylık ortalama hedef fiyatı 325,38 dolar ile hisse senedinin güncel fiyatı üzerinden 12%’lik bir getiri potansiyeline işaret etmektedir.

Ufuktaki Büyük Toparlanma: Microsoft, Smartsheet, Eli Lilly

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı