Borsa Yorumları

Ucuzlayan Çin Hisseleri Yatırımcılar İçin Cazip Hale Gelmiş Olabilir mi?

Ekim 25, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Ucuzlayan Çin Hisseleri Yatırımcılar İçin Cazip Hale Gelmiş Olabilir mi?

Çin menkul kıymetler piyasası, son zamanlarda yatırımcıların tercihleri arasında pek yer almıyor.

Bu hafta, Çinli teknoloji devleri Alibaba (BABA) ve Tencent (TME)’in sadece pazartesi günü 11% değer kaybetmesine neden olan yeni bir satış dalgasıyla başladı. 

Ancak Foord Asset Management’tan Brian Arcese’e göre, Morgan Stanley Capital International Çin Endeksi’nin 2021 başından bu yana 50%’den fazla değer kaybetmiş olması bu pazarın yatırımcılar için cazip bir pazara dönüşebileceği anlamına geliyor.

Arcese, CNBC “Pro Talks”a verdiği demeçte, “Özellikle Çin, hisseler kazançların 10 katından daha ucuz olduğunda cazip bir piyasadır. Ucuz fiyatlarla işlem gören olağanüstü başarılı özel şirketler var.” dedi.

Pekin yönetimi son iki yılda öncelikli olarak teknoloji sektörüne yönelik kapsamlı bazı düzenlemeler getirdi. Bu adımlar yatırımcıların ürkmesine ve Çin menkul kıymetler piyasalarının milyarlarca dolar değer kaybetmesine neden oldu. 

Çin’in sıfır-Covid politikası ve süregelen emlak durgunluğu da Çin ekonomisi üzerinde olumsuz rol oynadı. Sonuç olarak resmi veriler, üçüncü çeyrekteki gayrisafi yurtiçi hasılanın geçen yıla göre 3,9% arttığını ve 5,5%’lik resmi hedefin oldukça altında kaldığını gösterdi. 

Arcese’e göre, bu ekonomik ortamla birlikte hükümet artık ekonomiyi canlandırmanın yollarını aramaya başladı. Bu doğrultuda teknoloji şirketleri üzerindeki baskının hafifletileceğine dair işaretler görülüyor.

Toplam 1,6 milyar dolar değerinde iki adet fonu yönetmekte olan Arcese, “Mevzuat baskısının hafiflemeye başladığına inanıyoruz. “Kanaatimize göre devam eden belirsizlik, bu yüksek gelirli şirketlerin son derece ucuzdan işlem görmesine sebep oluyor.” dedi.

Hisse seçimleri 

Foord Global Equity Fund’a ait 368 milyon dolar kaynağın Brian Arcese tarafından yönetilen 12%’yi aşkın bölümü üç farklı Çin şirketi hisselerine yatırıldı: Tencent (TME), Alibaba (BABA) ve JD.com (JD)

18 analistten 17’si JD.com hisselerini öneriyor. Atlantic Equities analistleri Xiao Ai ve James Cordwell’in müşterileri ile paylaştıkları bir bilgilendirme yazısında, “JD’nin e-ticaret pazar payının, daha başarılı olduğu daha az isteğe bağlı ürünler kategorisindeki talebin artmasına bağlı olarak yükselmeye devam edeceğini düşünüyoruz.” denildi.

JD’nin rakibi ve Çin’in en büyük şirketlerinden biri olan Alibaba, FactSet’in araştırmasına göre 47 analistin 45’i tarafından öneriliyor. 

Aynı şekilde, teknoloji ve eğlence şirketi Tencent için 55 analistin 48’i “AL” veya “YÜKSEK AĞIRLIK” notu veriyor. 

Hisseler için “NÖTR” not veren Mizuho Securities’in başarılı analisti James Lee, “Tencent, oyunlara ilişkin düşük promosyon faaliyetleri ve reklam mevzuatları yüzünden karışık bir çeyrek dönem geçirdiğini bildirmişti. Çin’deki oyun sektörü, yeni büyük markaların olmaması ve onay süreçlerinin yavaş işlemesi yüzünden zorluklarla boğuşmaya devam etti.” dedi. 

Her üç şirketin hisselerinin son bir yılda 55%’ten fazla düşmesinin ardından analistlerden ezici oranda “AL” notu geldi.

Arcese, yaptığı yatırımla ilgili olarak içinin “gönlünün rahat” olduğunu ve yatırımcıların yüzlerini tekrar Çin’e çevireceklerine inandığını söyledi. “Önümüzdeki 12 ay içinde Çin’de değerlenmelerin tekrar başlamasını bekleyebiliriz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti