Borsa Yorumları

Ucuz ve Yükseliş Potansiyeli Olan Hisseler

February 23, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Ucuz ve Yükseliş Potansiyeli Olan Hisseler

Morgan Stanley stratejisti Mike Wilson, hafta sonu yayımlanan bir bilgilendirme yazısında, gelecekteki bilançoların destekleyemeyeceği bir seviyede işlem gören hisselerin “buhar olduğu” konusunda uyarılarda bulundu.

Bununla birlikte, en azından bir ortak değerleme ölçütüne göre daha makul fiyatlanmış görünen hisseler de mevcut. FactSet verilerine göre, aşağıdaki listede yer alan hisselerin ileriye dönük F/K oranları 10’un altında; başka bir ifadeyle bu hisseler, S&P 500 ortalamasının çok altında işlem görüyor.

Bunun yanı sıra, analistlerin en az 55%’inin “AL” notuyla tavsiye ettiği ve 12 aylık ortalama fiyat hedefine göre 10% veya daha fazla yükselme potansiyeli olan hisseler de dikkat çekiyor. Listede yer alan şirketlerin hisse başına kârının bu yıl en az 10% artması bekleniyor.

Bu değerleme ölçütüne göre listedeki en ucuz hisse, F/K oranı yalnızca 5,6 olan Diamondback Energy (FANG). Hisse kasım ayında ulaştığı zirve noktasından yaklaşık 20% gerilemiş olsa da, analistler Diamondback’in hisse başına kârının bu yıl iki kattan fazla artmasını bekliyor.

Ocak ayında Diamondback’i takip etmeye başlayan ve hisse için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu veren Wells Fargo analisti Roger Read, şirketin temettüler ve hisse geri alımları şeklindeki nakdi getirilerinden övgüyle söz ediyor.

Read müşterilere yönelik bilgilendirme yazısında, “FANG’ın olumlu bir sermaye yapısına sahip olduğu gün gibi aşikâr. Permian alımlarını finanse etmek için yakın zamanda gerçekleştirilen bir dizi yeniden finansman ve yeni borç ihracı sonrasında, FANG’ın 2026 yılına kadar önemli bir anapara ödemesi olmayacak. Bu veriler, 75% serbest nakit akışı ödeme oranının önümüzdeki birkaç yıl boyunca sürebileceği anlamına geliyor.” ifadelerine yer verdi.

Listede en yüksek onay derecelendirmesi olan hisse Delta Air Lines (DAL). FactSet verilerine göre, Wall Street analistlerinin 81%’i hisseyi “AL” notuyla tavsiye ediyor.

Delta, bu yılki maliyet baskıları konusunda uyarılarda bulunmasına rağmen güçlü bir 4. çeyrekten başarıyla çıktı. 8 Şubat’ta yayımlanan bilgilendirme yazısında açıklamalarda bulunan Redburn analisti James Goodall havayolu şirketinin notunu “AL” seviyesine yükseltti. İyimser duruşunun sebebini, Delta’nın belirli güzergahlardaki rekabet üstünlüğü olarak gösterdi.

Bilgilendirme yazısında, “Amerikan havayollarının yurt içi ağlarını rekabet açısından analiz ederken, Delta’yı olabilecek en iyi konumda görüyoruz.

Listedeki bir diğer havayolu şirketi ise, analistlerin 80%’inden “AL” notu alan daha küçük çaptaki Alaska Air (ALK).

Wells Fargo’nun en çok dikkat çektiği birkaç finans kuruluşu da listede kendine yer buldu.

Finans hisseleri, kısmen de olsa büyüme beklentilerinin yavaşlaması nedeniyle genellikle piyasadan daha düşük F/K oranlarında işlem görüyor. Bununla birlikte analistler, sigorta şirketi MetLife (MET)’ın bazı cazip avantajlar sunduğunu kaydediyor.

FactSet verilerine göre analistlerin 65%’inin “AL” notuyla tavsiye ettiği MetLife, cari seviyelerine göre ortalama 17%’lik bir yükseliş potansiyeline sahip.

Ucuz ve Yükseliş Potansiyeli Olan Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC