Borsa Yorumları

UBS’in Tüm Koşullar için “AL” Dediği Uzun Vadeli Hisseler

April 16, 2024 • 3 dakika okuma süresi
UBS’in Tüm Koşullar için “AL” Dediği Uzun Vadeli Hisseler

Enflasyon endişeleri bir kez daha yatırımcıların ana gündemine oturdu. Haliyle yüksek oranların hisseleri nasıl etkileyeceği merak edilirken, UBS ise ekonomik döngü ne olursa olsun büyüme sağlayabilecek hisseler öneriyor. 

UBS’in listesinde, analist Joseph Parkhill’in “ekonomik döngünün herhangi bir aşamasında büyümek için operasyonel mükemmellik ve rekabet avantajlarından yararlanan, her türlü koşula uygun hisseler olarak” tanımladığı “bileşik şirketler” öne çıkıyor.  

Bu kapsamda UBS, tamamı “AL” olarak değerlendirilen ve FAVÖK’lerini yüksek tek haneli yıllık bileşik büyüme oranıyla artırma becerisi gösteren büyük sermayeli hisselerin altını çiziyor:

  • Amazon (AMZN)
  • Broadcom (AVGO)
  • Deckers Outdoor (DECK)
  • Five Below (FIVE)
  • Microsoft (MSFT)
  • Celsius Holdings (CELH)

🛒 Bu yıl şimdiye kadar 20%’nin üzerinde değer kazanan Amazon UBS’in listesinde yer aldı. Analist Stephen Ju, “2024, 2021’den bu yana AMZN hisselerini kuşatan sorunların hepsinin olmasa da çoğunun kademeli olarak kalkacağı ve tüm segmentlerin boğa tezi boyunca aynı olumlu yönde ilerlediği ilk yıla işaret etmeli.” diyor.

Analist, e-ticarette beklenen marj genişlemesi, Amazon Web Services’ın beklenenden daha hızlı büyümesi ve Prime Video’daki reklamlardan elde edilen ek gelir sayesinde hisselerin güçlü bir büyüme yakalayabileceğine inanıyor:

Bu faktörler, önümüzdeki birkaç yıl boyunca çift haneli FAVÖK büyümesini sağlamak için işletme giderleri büyümesine karşı daha hızlı brüt kâr sağlamalıdır.

👞 Ugg ve Hoka gibi ayakkabıların üreticisi Deckers Outdoor da listede yer aldı. Hisseler, 2024 yılında yaklaşık 22% yükseldi ancak Truist’in not indirimi ve piyasadaki genel satış dalgasıyla hisseler son haftalarda bir miktar geri çekildi.

Yine de UBS analisti Jay Sole, şirketin Hoka ve Ugg markalarında “olağanüstü bir ivme” göstermesini ve bunun da satışları ileriye dönük olarak yıllık 15% bileşik büyüme oranında artırabilmesinde önemli bir itici güç olmasını bekliyor.

Sole ayrıca, şirketin daha yüksek marjlı ürünlerin yanı sıra doğrudan tüketiciye satış kanalıyla sattığı ürünlerle kârının artmasını bekliyor.

UBS’in Tüm Koşullar için “AL” Dediği Uzun Vadeli Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC