Borsa Yorumları

UBS’e Göre Teknolojinin Bir Sonraki Yenilik Dalgasında Bu İsimler Kazanacak

Mart 20, 2024 • 4 dakika okuma süresi
UBS’e Göre Teknolojinin Bir Sonraki Yenilik Dalgasında Bu İsimler Kazanacak

UBS’e göre önümüzdeki on yıl içinde, sektörlerde adeta devrim yaratmak için teknolojiyi kullanan şirketler ön planda olacak.

UBS, teknolojideki “bir sonraki yenilik dalgasının” yapay zekâ ve siber güvenliği içeren teknolojiyi etkinleştirmenin yanı sıra, sağlık teknolojisi, çevre teknolojisi ve fintek gibi sektörlerden geleceğini söyledi.

UBS’in bir raporunda, “Toplu olarak, 2030 yılı için endüstri liderlerinin bu sektörlerden çıktığını görüyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Bu nedenle banka, bu tema altında “olumlu, dayanıklı yapısal eğilimler” ile desteklenen; piyasaya kıyasla “üstün” kazanç artışı sağlaması beklenen bazı isimler seçti.

Banka bu listeyi “uzun vadeli bir görünümü” olarak nitelendirirken, “güçlü ve yapısal itici güçlerin” seçtiği isimlerin piyasanın genelini geçmesini sağlayacağını belirtti.

Dilersen lafı daha fazla uzatmadan bu hisseleri birlikte inceleyelim:

🩺 McKesson (MCK)

Şirket, ilaç dağıtımı, bilgi teknolojisi ve bakım yönetimi de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda sağlık hizmetleri sunuyor.

UBS, ABD sağlık hizmetleri değer zinciri boyunca, bir dizi veri odaklı hizmete odaklanmayı genişlettiği için McKesson’ın geleceğinde yükseliş görüyor.

Banka, örneğin onkoloji bölümünün, ilaç şirketlerine ilaç geliştirme süreçlerinde yardımcı olabilecek kapsamlı reçete ve sonuç verilerinden içgörü topladığını hatırlatıyor.

🛜 Baidu (BIDU)

UBS’e göre Çinli internet devi, yapay zekâ ve makine öğrenimi alanındaki uzmanlığı sayesinde büyüme katalizörü olacak bulut bilişimde önemli bir oyuncu.

Otonom sürüş ve bulut gibi reklamcılık dışı işlerinin uzun vadede potansiyel büyüme faktörleri olduğunu düşünen banka, “Bize göre, Baidu’nun kârlılığı önümüzdeki birkaç çeyrekte iyileşmeli. Şirket, tarihsel fiyat-kazanç oranı aralığına göre cazip bir değerlemeyle işlem görüyor.” diyor. 

🔬 Stryker (SYK)

UBS, medikal teknoloji şirketinin robotik cerrahideki lider konumunun desteğiyle, ana ortopedi pazarlarındaki payının arttığını ve pazar oranlarının üzerinde büyümeye devam ettiğini belirtiyor.

Banka, “Pandeminin etkisi azaldıkça tıbbi cerrahi ve nörolojik iş de güçlü büyümeye geri döndü. Sağlık hizmetleri kullanımı pandemi öncesi seviyelere geri döndükçe elektif cerrahi hacimleri de güçlü seyrediyor.” ifadelerini kullanıyor.

Şirketin 2024 yılı beklentileri de yüksek tek haneli satış büyümesi öngörüyor ve UBS, sağlıklı hacimlerin devam etmesinin marj iyileşmesini ve kazanç artışını desteklemesini bekliyor.

💡 ASML Holdings (ASML)

UBS, litografi sermaye harcamalarının önümüzdeki birkaç yıl içinde artmaya devam edeceğine ve bunun da Hollandalı yarı iletken ekipmanı üreticisi ASML’in rakiplerini geride bırakmasını sağlayacağına inandığını söyledi.

Gelişmiş işlemci çipleri üretmek için gerekli olan EUV litografi makinelerinde tekele sahip olan ASML, UBS’e göre yıkılması zor bir şirket:

ASML’in bir sistem entegratörü olarak rolü genellikle yeterince takdir edilmiyor ve güçlü tedarik zinciri ortakları, birçok kilit tedarikçinin kendi başlarına tekel işletmeler olması veya ASML ile münhasırlık anlaşmaları olması nedeniyle savunmayı daha da güçlendiriyor.”

💻 Broadcom (AVGO)

UBS, Broadcom’un yarı iletken tasarımında “pazar lideri” bir konuma sahip olduğunu söylüyor.

Banka, “Fabrikasız üretim modeli, Broadcom’un güçlü serbest nakit akışı yaratmasına, yalın bir sermaye harcaması gereksinimini sürdürmesine ve yarı iletken araştırma ve geliştirme konusundaki temel gücüne odaklanmasına olanak tanıyor.” diyor.

UBS Broadcom’un 5G ile ilgili hizmetler, veri merkezi depolama ve endüstriyel uygulamalara yönelik yapısal talepten yararlanmak için iyi bir konumda olduğunu da ekliyor.

Ayrıca UBS, Broadcom’un yinelenen yazılım ve hizmet gelirlerinden elde ettiği katkının “istikrarlı bir şekilde arttığını ve gelir tabanına çeşitlilik ve istikrar kattığını” belirtiyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC