Borsa Haberleri

UBS-Credit Suisse Tamamlandı! Şimdi Ne Olacak?

June 14, 2023 • 3 dakika okuma süresi
UBS-Credit Suisse Tamamlandı! Şimdi Ne Olacak?

Bankacılık krizinin damga vurduğu çalkantılı dönemin ardından UBS Group’un (UBS) Credit Suisse satın alımı tamamlandı ancak İsveçli bankayı eski rakibini kendi operasyonlarına entegre etme yolunda uzun ve zorlu bir süreç bekliyor.

CEO Sergio Ermotti, satın alımın tamamlanmasından kısa bir süre sonra, UBS’in iki şirketin küresel operasyonlarını bir araya getirmeye yönelik karmaşık sürece ilişkin bankanın önünde “engebeli” bir yol olduğu uyarısını yaptı.

Halihazırda Ralph Hamers’ın yerine mart ayında yeniden göreve gelen Ermotti de dahil olmak üzere, UBS’te yaşanan personel değişiklikleri, Credit Suisse satın alımında da benzer bir sürece girilebileceğinin sinyalini veriyor.

Öte yandan UBS, Credit Suisse’i ayrı bir banka olarak işletmeye devam edeceğini ve her kurumun kendi yan kuruluşlarına, şubelerine ve müşterilerine sahip olmaya devam edeceğini söyledi. 

Hissesi yılbaşından bu yana 11% yükselen UBS’e göre bu entegraston süreci yıllar alabilir ancak çok fazla aksaklık olmadan tamamlaması durumunda, şirket birleşme ölçeğinin avantajlarından faydalanabilir. 

💸 Dev demek az kalır: UBS ve Credit Suisse birlikte küresel servet ve varlık yönetimi kolunda 5 trilyon dolardan fazla yatırım varlığına sahip ve bu da yeni şirketi dünyanın en büyük servet yöneticilerinden biri yapıyor. 

Elbette UBS’in iki şirketin sistemlerini, teknolojilerini ve çalışanlarını entegre etmesi gerekiyor. Pirker Partners CEO’su Alois Pirker, bunun her halükarda karmaşık bir süreç olacağını düşünüyor:

Teknolojik değişiklikleri en aza indirseniz bile, hâlâ yapılması gereken çalışan eğitimi ve hızlandırılması gereken müşteriler var. Bu zaman alacaktır.

👔 Üst düzey atamalar: Banka henüz operasyon düzenlemelerine ilişkin bir detay vermese de üst düzey yönetim ekibine yönelik bazı detaylar paylaştı. 

1️⃣ Barron’s haberine göre, Credit Suisse’in eski varlık yönetimi CEO’su Francesco De Ferrari, UBS Global Varlık Yönetimi Başkanı Iqbal Khan’ın kıdemli danışmanı olarak kalacak. 

2️⃣ Yves-Alain Sommerhalder Credit Suisse’in varlık yönetimi başkanı olacak.

3️⃣ Amy Lo, Hong Kong, Kuzey Asya ve Çin’den sorumlu Asya-Pasifik bölgesi için küresel varlık yönetimi eş başkanı görevini sürdürecek. UBS ayrıca Lo ile birlikte eş başkan olarak görev yapmak üzere Deutsche Bank’tan Jin Yee Young’ı işe aldı. Young, Singapur ve Güneydoğu Asya’dan sorumlu olacak.

4️⃣ Benjamin Cavalli, küresel servet yönetimi stratejik müşteriler başkanı olacak ve müşteri katılımı ve iş geliştirmeye odaklanacak.

5️⃣ August Hatecke, UBS’in İsviçre servet yönetimi segmentine liderlik edecek. İsviçre’deki mevcut servet yönetimi başkanı Anton Simonet, İsviçre’nin bölgesel başkan yardımcısı olacak ve tüm segmentlerdeki müşterileri destekleyecek. 

6️⃣ Christl Novakovic, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki küresel varlık yönetiminin yanı sıra Credit Suisse Private Banking International’a da liderlik edecek.

UBS-Credit Suisse Tamamlandı! Şimdi Ne Olacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s