Ekonomi ve Finans Haberleri

UBS, Altının Bu Yıl 2.250 Dolara Ulaşmasını Bekliyor

January 23, 2024 • 1 dakika okuma süresi
UBS, Altının Bu Yıl 2.250 Dolara Ulaşmasını Bekliyor

UBS stratejistleri, yeni yıla hafif düşüşlerle başlayan altın fiyatlarının Fed’in faiz indirimlerinden destek alarak bu yıl 10% yükselmesini bekliyor. 

UBS bir notunda, sarı metalin 2023’teki 15%’lik rallisinin yanında mevcut fiyat hareketlerini “küçük” olarak tanımlarken, “Fed’in politika değişikliğinin vereceği desteğin hafife alınmaması gerektiğini” belirtti. 

Hâlâ 2.000 dolar seviyesindeki psikolojik seviyesinin üzerinde seyreden altın fiyatları, UBS stratejistlerine göre kısa vadeli volatiliteye rağmen yıl sonunda 2.250 dolara yükselebilir. 

✍️ Altın fiyatları, jeopolitik gerilimler ve altının güvenli liman varlığı pozisyonunu destekleyen piyasa belirsizliğinin yanı sıra, faiz oranları gibi faktörlerden etkilenebiliyor. 

Geçtiğimiz yıl sonundaki güçlü inanca karşılık piyasaların şu an faiz indirimlerine yönelik umutları hafiflemiş durumda. CME’nin FedWatch aracına göre piyasalar mart ayında bir faiz indirimi olasılığını 48% oalrak fiyarlıyor; bu oran, bir hafta önce 81% seviyesindeydi. 

UBS, Altının Bu Yıl 2.250 Dolara Ulaşmasını Bekliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC