Uber

Uber ve Lyft, Sevgililer Günü’nde Greve Gidiyor

February 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Uber ve Lyft, Sevgililer Günü’nde Greve Gidiyor

Araç paylaşım platformları Uber (UBER), Lyft (LYFT) ve yemek dağıtım uygulaması DoorDash (DASH) için çalışan binlerce sürücü, adil ücret talebi için Sevgililer Günü’nde ABD genelinde greve gidecek. 

Söz iş bırakma eylemleri, bugün bilançosunu açıklamaya hazırlanan Lyft’in daha fazla sürücüyü platformuna çekmeye çalışırken ABD araç çağırma sektöründe bir ilk olarak sürücüler için haftalık kazanç garantisi vereceğini açıklamasından yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşecek.

Bağımsız çalışanlar olarak kabul edilen sürücüler, platformları komisyon olarak orantısız derecede yüksek miktarlar almakla suçluyor. Birçok sürücü bu platformlara başka işlerden elde ettikleri geliri desteklemek için kaydoluyor ancak bazıları da platformlar için tam zamanlı olarak araç kullanıyor.

Miami’de 100 binden fazla sürücüyü temsil eden Justice For App Workers koalisyonu üyesi Jonathan Cruz, “Bu şimdiye kadar gördüğüm en büyük grev, binlerce ve binlerce sürücü katılacak ve ülke çapında gerçekleşecek.” dedi. 

Uber, sürücülerinin yalnızca küçük bir kısmının bu tür grevlere katıldığını ve bu grevlerin iş üzerinde nadiren bir etkisi olduğunu söyledi.

Kaliforniya merkezli Rideshare Drivers United sendikası başkanı Nicole Moore “Algoritmik fiyatlandırmanın üzerinden bir yıl geçti ve sürücüler ücretlerinde inanılmaz düşüşler gördü. Kullandıkları hesaplamalar ve algoritmalar ne olursa olsun, kesinlikle işe yaramıyor.” ifadelerini kullandı.

Uber ve Lyft, Sevgililer Günü’nde Greve Gidiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters