Borsa Haberleri

Uber ve Lyft Hisseleri Düşüşte!

October 12, 2022 • 1 dakika okuma süresi
Uber ve Lyft Hisseleri Düşüşte!

●    Uber (UBER), Lyft (LYFT) ve Doordash (DASH) hisseleri, şirketlerin çalışanları bağımsız yüklenici olarak sınıflandırmasını engellemeye ilişkin ABD Hükümeti teklifinin düşük kârlı şirketler için maliyetleri artıracağı endişesiyle, salı günü yaklaşık 10% oranında düştü.

●    ABD Çalışma Bakanlığı tarafından sunulan teklife göre, bir şirkete “ekonomik olarak bağlı olan” çalışanların, yüklenicilerden daha fazla sosyal haklara ve yasal korumaya sahip olan kadrolu çalışanlar olarak kabul edilmesi gerekiyor.

● Analistler, gelecek yıl yürürlüğe girmesi beklenen teklifte çok fazla belirsizlik olduğunu ifade ederek bu adımın “esnek ekonomiye darbe olduğunu” belirtiyor.

● AJ Bell Mali Analisti Danni Hewson ise konuya ilişkin olarak, “Çalışan sınıflandırmasının değiştirilmesi muhtemelen şirketlere daha pahalıya mal olacak ve oluşan ek maliyetlerin mevcut durumda günlük harcamalarına kafa yoran tüketicilere yansıtılması zor olacak.” dedi.

● Bu gelişmeler üzerine Uber, Lyft ve Doordash, toplu piyasa değerlemesinde 10 milyar dolardan fazla kayıp yaşadı.

Uber ve Lyft Hisseleri Düşüşte!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı