Borsa Haberleri

Uber ve Instacart’tan DoorDash’e Meydan Okuyacak İşbirliği

May 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Uber ve Instacart’tan DoorDash’e Meydan Okuyacak İşbirliği

Market teslimat şirketi Instacart (CART), platformu üzerinden restoran teslimatı hizmeti de sunmak için Uber Technologies (UBER) ile ortaklık kurarak, ABD’nin en büyük yemek teslimat uygulaması DoorDash (DASH) ile rekabete girmeye hazırlanıyor. 

ABD’deki Instacart kullanıcıları, önümüzdeki haftalarda Instacart uygulaması içinde kullanıma sunulacak olan Uber Eats arayüzünü kullanarak yüz binlerce restorandan sipariş verebilecek. Siparişler, Uber’in kuryeleri tarafından teslim edilecek ancak market teslimatı ayrı kalacak ve Instacart tarafından işletilecek.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, Instacart CEO’su Fidji Simo ile Bloomberg’e verdiği röportajda “DoorDash için hem bağımsız olarak hem de ekip olarak bir tehdit olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu son derece rekabetçi bir pazar. Bu ortaklığın güzelliği hem Instacart’ın hem de Uber’in işlerini büyütmeye devam edebilecek olması.” ifadelerini kullandı.

Simo bu fikir hakkında ilk olarak Khosrowshahi’ye başvurduğunu söyledi. Anlaşmanın belirli mali koşullarını açıklamaktan kaçındı ancak Uber’in Instacart’a, şirketinin kendisine ilettiği her sipariş için bir ortaklık ücreti ödeyeceğini söyledi. 

Bu işbirliği, Uber’in Instacart’ın banliyö ailelerinden oluşan müşteri tabanından yararlanmasına ve Instacart’ın ayda 9,99 dolarlık üyelik için ödeme yapan abonelerine daha fazla değer sunmasına olanak tanıyacak; Instacart şu anda 35 doların üzerindeki market veya restoran siparişleri için ücretsiz teslimat vaat ediyor.

Bloomberg Second Measure’a göre bu ortaklık, ikiliyi ABD gıda dağıtım pazarında 67%’lik bir paya sahip olan rakip DoorDash ile karşı karşıya getiriyor. Ayrıca, 2023 yılında Uber’in küresel çapta 6,8 milyon ve Kuzey Amerika’da Instacart’ın 600 bin sürücüsüne kıyasla DoorDash, 7 milyon sürücüsü ile bölgedeki en büyük sürücü tabanına sahip.

Uber ve Instacart’tan DoorDash’e Meydan Okuyacak İşbirliği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg