Uber

Uber İlk Çeyrekte Beklentileri Aşsa da Net Zarar Açıkladı

May 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Uber İlk Çeyrekte Beklentileri Aşsa da Net Zarar Açıkladı

ABD’li araç paylaşım devi Uber Technologies’in (UBER),ilk çeyrekte gelirleri analist beklentilerini aşsa da beklenmedik net zararın ardından hisseler düşüşe geçti.

İlk çeyrekte toplam 10,11 milyar dolarlık beklentinin üzerinde, geçen yıla göre 15% artışla 10,13 milyar dolar gelir açıklayan şirketin net zararı ise bir önceki yılki 157 milyon dolardan bu yıl 654 milyon dolara yükseldi. 

Uber ayrıca 37,93 milyar dolar seviyesindeki Wall Street konsensüsünün altında, 37,65 milyar dolar brüt rezervasyon; 1,31 milyar dolarlık analist beklentilerinin biraz üzerinde ve yıllık 82% artışla 1,38 milyar dolar düzeltilmiş FAVÖK bildirdi.

Uber’in aylık aktif platform tüketicilerinin sayısı ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre 15% artışla 130 milyondan 149 milyona ulaştı. Bu dönem boyunca platformda 2,6 milyar yolculuk tamamlandı ve bu rakam bir önceki yıla göre 21%’lik bir büyüme gösterdi.

Şirketin mobilite segmenti, ilk çeyrekte bir önceki yıla göre 30% ve bir önceki çeyreğe göre 2% artışla 5,63 milyar dolar gelir elde etti ve amalistlerin 5,52 milyar dolarlık tahminlerini aştı. Uber, “iş modeli değişikliklerinin” mobilite gelir marjını dönem boyunca 180 baz puan olumsuz etkilediğini söyledi.

Şirketin teslimat segmenti, bir önceki yıla göre 4% ve bir önceki çeyreğe göre 3% artışla 3,21 milyar dolar gelir açıklayarak analistlerin 3,28 milyar dolarlık beklentisinin hafif altında kaldı. 

Şirketin navlun işletmesi de ilk çeyrekte 1,28 milyar dolar satış gerçekleştirdi; bu rakam, yıllık bazda 8%’lik bir düşüş anlamına gelirken, çeyrek dönem bazında ise yatay bir seyir izledi.

Öte yandan Uber, ikinci çeyrek için Wall Street’in 40 milyar dolarlık tahminlerine kıyasla 38,75 milyar dolar ile 40,25 milyar dolar aralığında brüt rezervasyon beklediğini söyledi. Ayrıca Uber, analistlerin tahmin ettiği 1,49 milyar dolara kıyasla 1,45 milyar ile 1,53 milyar dolar aralığında düzeltilmiş FAVÖK öngörüyor.

Uber İlk Çeyrekte Beklentileri Aşsa da Net Zarar Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Uber