Uber

Uber Gelirleri Beklentileri Aştı

February 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Uber Gelirleri Beklentileri Aştı

Araç paylaşım devi Uber Techhnologies (UBER) geçen yılın son çeyreğinde beklentileri aşan rakamlar açıkladı.

Şirket, aralıkta sona eren üç aylık dönemde 9,76 milyar dolarlık konsensüsün üzerinde, yıllık bazda 15% artışla 9,94 milyar dolar gelir açıkladı. Aynı dönemde Uber’in net kârı 1,4 milyar dolar veya hisse başına 0,66 dolarla geçtiğimiz yılki 595 milyon doların oldukça üzerinde geldi.

Uber’in gerçekleştirdiği seferler de yıllık bazda 22% artışla 37,6 milyar dolara yükselirken, CEO Dara Khosrowshahi, tüketici harcamalarının perakendeden hizmetlere doğru kaymasıyla 2023’ün “Uber için sürdürülebilir bir kârlılık büyümesi” yılı olduğunu söyledi. 

Uber, analistlerin 1,23 milyar dolarlık beklentisinin biraz üzerinde, yıllık bazda 93% artışla 1,28 milyar dolar düzeltilmiş FAVÖK açıkaldı. Uber’in düzeltilmiş FAVÖK’ü ayrıca, şirketin 1,18 milyar ile 1,24 milyar dolarlık beklentisinin de üzerinde gerçekleşti.

Uber, 2024’ün ilk çeyreği için analistlerin 37,43 milyar dolarlık tahminlerine kıyasla 37 milyar dolar ile 38,5 milyar dolar aralığında brüt rezervasyon görmeyi beklediğini söyledi. Uber, analistlerin 1,26 milyar dolarlık tahminine göre de 1,26 milyar ile 1,34 milyar dolar aralığında bir düzeltilmiş FAVÖK öngörüyor.

Uber’in aylık aktif platform tüketicilerinin sayısı dördüncü çeyrekte 131 milyondan bir önceki yılın aynı dönemine göre 15% artışla 150 milyona ulaştı. Bu dönem boyunca platformda tamamlanan yolculuk sayısı ise yıllık 24% artışla 2,6 milyar oldu.

Uber Gelirleri Beklentileri Aştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Uber