Uber

Uber Eats, Japonya’da Robotlarla Teslimat Yapacak

Şubat 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Uber Eats, Japonya’da Robotlarla Teslimat Yapacak

Uber Technologies (UBER), Uber Eats biriminin Japonya’da sürücüsüz robotlar kullanarak yemek teslimatı yapmaya başlamak için Mitsubishi Electric ve teslimat robotları şirketi Cartken ile bir ortaklık yaptığını açıkladı. 

Şirketlere göre, kaldırım robotu teslimatları mart ayı sonuna kadar Tokyo’nun belirli bir bölgesinde başlayacak. Uber Eats, Japonya’nın şimdiye kadar ABD’de birkaç şehirle sınırlı olan otonom teslimat operasyonlarının ilk uluslararası sahası olacağını söyledi.

Cartken, 2019 yılında eski Google çalışanları tarafından Kaliforniya’da kuruldu. Çevresinde gezinmek için yapay zekâ kullanan ve insan yürüyüş hızına yaklaşabilen “Model C” robotu, Uber’in Japonya’daki robot kurye filosunu oluşturacak. Söz konusu operasyonların denetimden Mitsubishi Electric sorumlu olacak.

Cartken kurucu ortağı ve COO’su Anjali Jindal Naik “Bu işbirliği, yemek teslimatını Japonya’daki tüketiciler için daha erişilebilir ve sürdürülebilir hale getirerek gıda dağıtımının geleceğini yeniden tanımlamada ileriye doğru büyük bir adım.” ifadelerini kullandı. 

Japonya’dan gelen haberler, Miami ve Virginia’da kaldırım robotu teslimatları sunan Uber Eats ve Cartken’in en son ortak hamlesine işaret ediyor.

Uber Eats ayrıca diğer ABD şehirlerinde otonom teslimatları denemek için robotik şirketleri Motional, Nuro ve Serve Robotics ile ortaklık kurdu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti