Uber

Uber, Delivery Hero’nun Tayvan’daki Birimini Satın Alacak

May 14, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Uber, Delivery Hero’nun Tayvan’daki Birimini Satın Alacak

ABD’li araç paylaşım devi Uber (UBER), Alman gıda ve yemek teslimat şirketi Delivery Hero’nun Tayvan’daki foodpanda birimini devralmak için 1,25 milyar dolarlık bir anlaşma yaptığını açıkladı.  

Asya, 2019’da Güney Kore’ye yaptığı 4 milyar dolarlık anlaşmanın ardından Delivery Hero’nun en büyük pazarı haline geldi ancak şirket, kârlılığını artırmak için bölgedeki bazı varlıklarını elden çıkarmaya çalışıyor.

Asya’daki yemek teslimat hizmetleri, pandemi patlamasının ardından yaşanan yavaşlamadan büyük ölçüde toparlanmış olsa da, birçok şirket artan enflasyon ve hayat pahalılığına karşı temkinli hale gelen tüketicileri elde tutmak için indirimler ve promosyonlar sunmaya büyük harcama yaptıkları için şimdi ince marjlarla boğuşuyor.

Anlaşma kapsamında Uber, Tayvan’daki foodpanda işini 900 milyon dolar nakit karşılığında devralacak ve Delivery Hero’nun yeni ihraç edilen 300 milyon dolarlık hissesini, dünkü kapanış fiyatına göre 30% primle, her biri 33 avrodan satın alacak.

Singapur’un rekabet gözlemcisi geçen ay Grab Holdings (GRAB) ve Delivery Hero arasındaki olası bir anlaşmanın yemek dağıtım pazarındaki rekabetle ilgili endişeleri artırma olasılığını incelediğini ancak görüşmelerin çökmesinin ardından dosyayı kapattığını söylemişti.

Araştırma şirketi Momentum Works tarafından hazırlanan bir rapora göre Grab ve foodpanda, Singapur’un 2,5 milyar dolarlık yemek dağıtım pazarının yaklaşık 91%’ini kontrol ediyor ve Grab tek başına 63%’lük bir pazar payına sahip.

Uber, Delivery Hero’nun Tayvan’daki Birimini Satın Alacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters