Borsa Haberleri

UAW Grevleri, Otomobil Hisseleri için İyi Haber Olabilir – Wall Street

UAW Grevleri, Otomobil Hisseleri için İyi Haber Olabilir – Wall Street
Google News Icon Takip Et

ABD’li United Auto Workers (UAW) sendikası üyeleri, General Motors (GM), Ford Motor (F) ve Stellantis (STLA) ile bir iş sözleşmesi üzerinde anlaşmaya varamamalarının ardından geçen hafta greve gitti. Ancak Wall Street, bu durumun yatırımcılara otomobil hisselerini kapmak için bir şans sunabileceğini düşünüyor.

👀 Neler Oluyor?

UAW’nin tarihte ilk kez Detroit’in üç büyük otomobil üreticisine karşı aynı anda başlattığı grev dördüncü gününe girerken, görüşmeler Beyaz Saray ve Demokrat politikacılardan destek görmesine rağmen çıkmaza girmiş durumda.

Beyaz Saray’dan bir ekibin sözleşme görüşmelerinde arabuluculuk yapmak üzere bu hafta başında Detroit’e ulaşması bekleniyor. Ekibe Beyaz Saray danışmanı Gene Sperling ve Çalışma Bakanı vekili Julie Su liderlik ediyor.

Jeep üreticisi Stellantis cumartesi günü UAW’ye sunduğu teklifi, 10%’luk ani bir zam da dahil olmak üzere sözleşme süresince yaklaşık 21%’lik bir ücret artışı önererek güçlendirdi.

Ford ve General Motors’un teklifleriyle eşleşen Stellantis teklifi, işçilere kâr paylaşımı sunmaya devam etmeyi hedefliyor.

Ama Detroit üçlüsünün teklifleri, işçilerin 2027 yılına kadar talep ettikleri 40%’lık ücret artışının yaklaşık yarısı kadar. UAW Başkanı Shawn Fain, Stellantis’in teklifinin kabul edilemez olduğunu söylemişti. 

UAW Grevleri, Otomobil Hisseleri için İyi Haber Olabilir - Wall Street

💰 Detroit Üçlüsü İçin Alım Fırsatı

Jonas, “Endüstriyel eylemlerden kaynaklanabilecek potansiyel aksaklıkların Detroit Üçlüsü hisselerinde alım fırsatları yaratabileceğini düşünüyoruz.” diyor.

Jonas, grevin yatırımcılar tarafından büyük ölçüde beklenen bir sonuç olduğu göz önüne alındığında, grevin ilk aşamalarında hisseler üzerindeki aşağı yönlü risklerin sınırlı olmasını bekliyor.

Jonas’a paralel olarak Citi analisti Itay Michaeli de durumun belirsizliğine ve üretim aksaklıklarının daha da uzayabileceği ihtimaline rağmen grevleri “taktiksel bir alım fırsatı” olarak değerlendiriyor. 

Michaeli, GM ve Ford’a atıfta bulunarak, “Hisselerde grev baskısı sebebiyle bir düşüş görülme ihtimaline rağmen, mevcut durumun taktiksel bir alım fırsatı olduğu yönündeki görüşümüzü koruyoruz.” dedi. 

🤔 Bundan Sonrasında Neler Olacak?

Jonas, Morgan Stanley tarafından kısa süre önce yapılan bir yatırımcı anketine katılanların 96%’sının grevin bir haftadan uzun süreceğini tahmin ettiğini, üçte birinden fazlasının ise bir aydan fazla sürebileceğini düşündüğünü söyledi. 

Analist, “İleriye dönük olarak, her üç hissenin de özellikle endüstriyel eylemin potansiyel süresiyle ilgili olarak UAW haber akışına duyarlı olmasını bekliyoruz. Elbette, daha hedefli grevler Detroit üçlüsü için daha uzun bir kesinti dönemine kapı açabilir ve bu da şu aşamada hisselerde fiyatlandırılmamış olabilir.” yorumunu yaptı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha