Borsa Haberleri

UAW Grevinin Ardından Ford Değer Kaybetti

October 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
UAW Grevinin Ardından Ford Değer Kaybetti

United Auto Workers (UAW) sendikası, dün akşam Kentucky’deki Ford Motor (F) kamyonet fabrikasında greve giderek yaklaşık dört haftadır devam eden iş bırakma eylemini otomobil üreticisinin en büyük fabrikasını da vurarak tırmandırdı. Grev haberlerinin ardından Ford açılış öncesinde 2%’nin üzerinde geriledi.

Fabrikada çalışan 8.700 işçi dün akşam fabrikada iş bırakarak, UAW’nun eylül ayı ortasında Ford, General Motors (GM) ve Stellantis’e (STLA) karşı grev ilan etmesinden bu yana Detroitli üç otomobil üreticisinden herhangi birinde gerçekleştirdiği en büyük greve imza attı.

Louisville, Kentucky fabrikasında Super Duty kamyonetler ve Ford Expedition ve büyük SUV’ler üretiliyor ve bunlar, şirketin en çok para kazandıran ürünleri arasında yer alıyor.

UAW Başkanı Shawn Fain yaptığı açıklamada “Ford ve diğer üç büyük şirket için adil bir sözleşme zamanı geldi. Dört hafta sonra da bunu anlayamazlarsa, bu son derece kârlı fabrikayı kapatan 8.700 işçi bunu anlamalarına yardımcı olacaktır.” dedi. 

Ford, fabrikadaki iş bırakma eyleminin şirket, çalışanları ve tedarikçileri için önemli sonuçlar doğuracağını ve diğer tesislerde de dalgalanma etkisiyle işten çıkarmalara yol açabileceğini söyledi. Şirket, fabrikada üretilen araçların yılda 25 milyar dolar gelir sağladığını belirtti.

UAW Grevinin Ardından Ford Değer Kaybetti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal