Borsa Haberleri

UAW Çalışanları GM Anlaşmasını Yetersiz Buluyor

November 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
UAW Çalışanları GM Anlaşmasını Yetersiz Buluyor

United Auto Workers (UAW) sendikasının General Motors (GM) ile yaptığı ve rekor ücret artışları öngören geçici sözleşme anlaşması için yapılan oylama, kıdemli işçilerin beklenmedik derecede güçlü direnişiyle karşılaştı.

Çoğu sendika bölgesinde oylama tamamlandı ve bugün akşam açıklanacak nihai sonuç büyük olasılıkla az bir farkla belirlenecek. Michigan, Indiana ve Tennessee’deki bazı büyük fabrikalardaki işçilerin çoğunluğu sözleşmeyi reddederken, Teksas, Arlington’daki büyük bir spor araç fabrikasındaki sendika üyeleri sözleşme lehine oy kullandı.

GM, Ford Motor (F) ve Stellantis (STLA), UAW üyelerinin belirli fabrika ve depolarda greve gitmesinin ardından geçtiğimiz haftalarda sendika ile benzer sözleşmeler üzerinde anlaşmıştı. 

İşçiler ilk üç fabrikada 15 Eylül’de iş bırakmış ve 40 günden fazla grevde kalmıştı. Sendika, ilk kez üç otomobil üreticisinde de aynı anda greve gitmiş ancak hiçbir şirketin tüm fabrikaları kapanmamıştı.

UAW’ın internet üzerinden yayınladığı sayımlara göre, anlaşma Ford ve Chrysler üreticisi Stellantis’te rahat bir farkla onaylanmaya doğru gidiyor gibi görünüyor.

Ancak GM’de birçok kıdemli çalışan, şirketin emeklilik planlarına ve emeklilerin sağlık masraflarına daha fazla katkıda bulunmasını istedikleri için sözleşmeye karşı çıktı.

GM’in UAW ile vardığı geçici anlaşma, en yüksek ücreti dört buçuk yıl içinde 25% artırarak 32 dolardan 40 doların üzerine çıkarıyor. UAW yetkililerine göre bu artış, sendikanın son 22 yılda kazandığı ücret artışlarının toplamından daha fazla.

Ücret skalasında daha alt sıralarda yer alan yeni işe alınanlar, kendilerini yeni en yüksek ücrete taşıyacak daha büyük artışlar görecekler. Yakın zamanda işe alınan işçilerin de saatlik ücretleri iki katına çıkacak.

UAW Çalışanları GM Anlaşmasını Yetersiz Buluyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The New York Times