Borsa Haberleri

Twitter’ın Borsa İşlemleri Sonlanıyor. Twitter Hisselerine Ne Olacak?

October 28, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Twitter’ın Borsa İşlemleri Sonlanıyor. Twitter Hisselerine Ne Olacak?

Bu yılın nisan ayında Elon Musk’ın Twitter’ın 9%’unu almasıyla başlayan süreç, bütün git geller ile beraber sonunda nihayete erdi.

Musk, 27 Ekim itibarıyla hisse başına 54,2 dolardan olmak üzere Twitter’ı toplamda 44 milyar dolara resmen satın aldı.

Şirketi satın alır almaz CEO ve CFO’sunu kovan Musk, şirketi “halka açık” olmaktan çıkarıp “özel bir şirket” haline getirecek.

28 Ekim itibarıyla ise Twitter hisselerinde alım satım işlemleri 8 Kasım tarihine kadar durduruldu.

Peki, Twitter hisselerine ne olacak? Twitter yatırımcılarını ne bekliyor?

Elon Musk, Twitter’ı Nasıl Özel Bir Şirket Yapacak?

Twitter’ı satın alma anlaşmasının bir parçası olarak Musk, anlaşmayı yürütmek için ABD’nin Delaware eyaletinde kurduğu kurumsal bir varlık olan X Holdings ile Twitter’ı birleştirecek. 

X Holdings, Twitter’ın tüm hisselerini satın alarak kontrolü tamamen ele alacak. Musk ise X Holdings’in başında olacak.

Özel Şirket Olmak Ne Anlama Geliyor?

Özel şirketleri borsada işlem görmeyen, dolayısıyla hisseleri büyük oranda kurucularında ve kurumsal yatırımcılarında olan şirketler gibi düşünebilirsin.

Örneğin SpaceX halka açık değil, özel bir şirkettir. Hisseleri borsada yatırımcılar tarafından alınıp satılamaz. Bu hisselerin sahibi Musk ve şirkete yatırım yapan girişim sermayesi fonları ile diğer kurumsal yatırımcılarıdır.

Twitter da aynı bu örnekte olduğu gibi özel bir şirket haline gelecek. 

Böylece bireysel yatırımcıların sahip olduğu hisseler 54,2 dolar karşılığında geri alınacak. Şirketin tüm sahipliği de Musk’ın kurduğu X Holdings’e -dolayısıyla Musk’a- geçecek.

Twitter Hisselerime Ne Olacak?

Twitter, New York Menkul Kıymetler Borsasından (NYSE) 8 Kasım itibarıyla “de-list” olacak, yani işlem görmekten çıkarılacak.

Bunun sonucunda elinde Twitter hisseleri bulunan yatırımcılar ise satın alma anlaşmasında onaylanan miktarı -hisse başına 54,2 dolar- 8 Kasım sonrası nakit olarak alacaklar.

Yani eğer elinde 10 adet Twitter hissesi varsa, bunların karşılığında 542 dolar hesabına geçecek.

Twitter’ın Borsa İşlemleri Sonlanıyor. Twitter Hisselerine Ne Olacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı