Borsa Haberleri

Twitter, Elon Musk’a Dava Açtı

July 13, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Twitter, Elon Musk’a Dava Açtı

Twitter, Elon Musk’ın şirketi satın almak için 44 milyar dolarlık anlaşmasını sonlandırdığını açıklamasının ardından salı günü Delaware Chancery Mahkemesi’nde ünlü milyardere yönelik bir dava açtı. Söz konusu davada gerekçe olarak Musk’ın sosyal medya platformunun satın alma anlaşmasını kişisel çıkarları doğrultusunda ihlal etmesi gösterildi. Musk, nisan ayında Twitter’ı hisse başına 54,20 dolara satın almayı planladığını duyurdu ve şirketin hisseleri salı günü piyasa kapanışında 34 dolar seviyesinde seyretti. Hukuk uzmanları, anlaşmazlık yaşayan iki taraftan hangisinin davayı kazanacağı konusunda bu aşamada herhangi bir tahmin yürütmenin güç olduğunu belirtti. 

Twitter, Milyarderin Şirket Hisselerini Riske Attığını Belirtti

Elon Musk, geçen haftanın sonlarına doğru Twitter’daki bot hesapların belirsizliğinden ve diğer sebeplerden dolayı sosyal medya platformunu satın almaktan vazgeçtiğini duyurdu. Söz konusu açıklamanın ardından Twitter Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylor, sözleşmeden doğan yükümlülükleri yerine getirmeme suçlamasıyla Elon Musk’a dava açtı.

Salı günü açılan davada Musk’ın süreç boyunca kötü niyetli bir tutum izlediği ve şirketin hisselerini kendi çıkarları doğrultusunda riske attığı belirtildi. Ayrıca gerekçelere Tesla CEO’sunun piyasalardaki düşüşün ardından anlaşmanın aksine hareket ettiği ve sosyal medya platformunu her fırsatta kötüleyerek şirketin hisselerinde olumsuz bir baskı yarattığı da eklendi. 

Sosyal Medya Platformu, Eylül Ayında Dört Günlük Bir Duruşma Talep Ediyor

Elon Musk ve Twitter arasındaki anlaşma, sitede yer alan bot hesapların belirsizliği nedeniyle bir çıkmaza girdi. Geçen hafta Musk tarafından yapılan açıklamaların ardından Twitter cephesinden bir dava açıldı. Bahsi geçen dava kapsamında sosyal medya platformu eylül ayında dört günlük bir duruşma talep etti. Hukuk uzmanları, anlaşmazlığın sonucunun henüz tahmin edilemeyeceğini ancak davanın ardından Musk’ın 1 milyar dolarlık ayrılma bedeli ödemesi veya satın alma fiyatının yeniden müzakere edilmesi yönünde kararlar çıkabileceğini söyledi. 

Twitter, Elon Musk’a Dava Açtı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı