Borsa Haberleri

Türkiye’nin Kredi Risk Primi Şubat 2021’den Beri En Düşük Seviyesinde

May 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Türkiye’nin Kredi Risk Primi Şubat 2021’den Beri En Düşük Seviyesinde

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) Fitch ve S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesinin ardından Şubat 2021’den sonra en düşük seviyeye geldi.

Söz konusu gelişmelerin etkisiyle CDS oranı 282 baz puana kadar geri çekilirken, 2022 yılında 885 puana kadar yükselmişti.

S&P cuma akşamı Türkiye’ye ilişkin değerlendirme notunu yayımlamış ve Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, not görünümünü de pozitif olarak korumuştu.

Bir kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch, mart ayında Türkiye’nin kredi görünümünü de “durağan”dan “pozitif”e çevirmiş, kredi notunu da “B” seviyesinden “B+”ya yükseltmişti.

CDS Nedir?

CDS (Credit Default Swap – Kredi Risk Primi) bir ülke tarafından alınan kredinin geri ödenmeme riskini ifade eder. Söz konusu risk değeri, kredi talebinde bulunan ülkenin finansal güvenilirliğini anlatır. CDS’in yüksek olması, ülkeler için iflas ve finansal kriz riskinin dikkate alınması gereken bir seviyede olduğunu gösterir.

CDS’le ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsin.

Türkiye'nin Kredi Risk Primi Şubat 2021'den Beri En Düşük Seviyesinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Ekonomim