Borsa Haberleri

Türkiye’nin Kredi Risk Primi, Aralık Ayından Beri En Yüksek Seviyesinde

Mart 20, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Türkiye’nin Kredi Risk Primi, Aralık Ayından Beri En Yüksek Seviyesinde

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) 1 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyeye geldi. CDS, Haziran ayında yapılan seçimlerin ardından başlayan parasal sıkılaştırma politikaları ile 700 baz puan seviyelerinden 300 baz puanın altına gerilemişti.

Son dönemlerde Türkiye’deki yabancı sermaye çıkışlarında da artış görülürken, CDS oranı günlük 19 baz puan artışla 341 baz puana yükseldi.

Fitch Not Yükseltmişti

Diğer yandan Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch 9 Mart gecesi yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltmiş, not görünümünü ise “durağan”dan “pozitife” çevirmişti.

Kurum kredi notu yükseltmesinin gerekçesi olarak; Haziran 2023’ten beri uygulanan ve para politikasında önden yüklemeli sıkılaşma da dahil politikaların etkinliğini, makroekonomik ve dış kırılganlıklardaki azalmayı göstermişti.

TCMB Faiz Kararını Yarın Açıklayacak

Diğer yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Toplantısı (PPK) yarın yapılacak ve faiz kararı açıklanacak. Piyasalarda faizin 45%’de sabit kalacağı bekleniyor.

TCMB’nin yarınki faiz kararı 31 Mart yerel seçimlerinden önceki son faiz kararı olarak öne çıkarken, TCMB son iki toplantıda da faiz artışına gitmeyerek faizi sabit bırakmıştı. Son toplantı metninde; mevcut parasal sıkılığın dezenflasyon için yeterli olduğu, enflasyon görünümündeki bir bozulma halinde ise parasal sıkılığın artırılacağı mesajı yinelenmişti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT