Borsa İstanbul

Türkiye’nin Kredi Notu 10 Yıl Sonra İlk Kez Artabilir

Aralık 20, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Türkiye’nin Kredi Notu 10 Yıl Sonra İlk Kez Artabilir

Türkiye’nin kredi notunun 2024’te 10 yıl aranın ardından ilk kez artması bekleniyor.

İngiliz Haber Ajansı Reuters uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, Moody’s, Fitch Ratings ve S&P uzmanlarıyla konuştu. Moody’s’ten uzman Marie Diron, Türkiye’nin kredi notunun yükselip, yükselmeyeceği konusunun seçim sonrası başlayan parasal sıkılaşmadaki kararlıkla alakalı olduğuna işaret etti.

Diron, martta Türkiye’de yapılacak yerel seçimin, ekonomi yönetiminin yüzde 40’ın üzerindeki faiz oranlarına bağlı kalma konusundaki kararlılığını test edeceğini belirterek, yetkililerin kararlara bağlı kalmasının “olumlu bir ivme” sağlayacağını ifade etti.

3 Kurumun Türkiye İçin Kredi Notları

S&P, 30 Kasım 2023’te Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, görünümünü ise “durağan”dan “pozitif”e çevirdi.

9 Eylül’de ise Fitch Ratings Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit etti. Not görünümünü ise 2 yıl sonra “negatif”ten “durağan”a çıkardı.

Moody’s Değerlendirme Yapmamıştı

Moody’s’in de 15 Aralık’ta Türkiye’nin kredi notunda ve not görünümünde iyileştirme yapabileceği yönünde beklenti vardı ancak bu gerçekleşmedi. Moody’s, Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirme yapmadığını bildirdi.

Moody’s’in Türkiye için kredi notu “B3” iken, not görünümü “durağan” şeklinde.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Ekonomim

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti