Borsa Haberleri

Türkiye’nin De Aralarında Bulunduğu Gelişmiş Ülkelere 200 Milyar Dolar Sermaye Girecek – Fitch

February 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Türkiye’nin De Aralarında Bulunduğu Gelişmiş Ülkelere 200 Milyar Dolar Sermaye Girecek – Fitch

Fitch Ratings Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan en büyük dokuz ülkeye yönelik yaptığı değerlendirmede sermaye akışının 10 yılın en yüksek seviyeye çıkacağını öngördü.

Fitch’e göre Türkiye, Meksika, Güney Kore, Güney Afrika, Brezilya, Polonya, Hindistan, Endonezya ve Rusya’ya tutarı 200 milyar doları bulacak sermaye girecek.

Dokuz gelişmekte olan ülkeye odaklanarak en büyük gelişmekte olan piyasalara net özel sermaye akışlarındaki eğilimi incelediği raporunda Fitch, Çin haricindeki gelişmekte olan piyasalara yönelik net sermaye akışları, doğrudan yabancı yatırımlar, portföy öz kaynakları, portföy borçları ve banka akışları olmak üzere dört kategoriyi ele aldı.

200 milyarlık Sermaye Öngörüsü

Fitch’in raporuna göre gelişmekte olan piyasalarda gelişmiş ekonomilere göre daha yüksek büyüme ve ABD Merkez Bankası’nın bu yıl içinde faiz indirimine gideceğine ilişkin beklentilere bağlı olarak, bu yıl gelişmekte olan piyasalara net sermaye akışı 200 milyar dolarla 2013’ten beri görülen en yüksek seviyeye çıkacak

Bu şekilde söz konusu ülkelere gerçekleşecek sermaye akışıları bu yıl güçlü şekilde toparlanarak, bu ülkelerdeki Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) 2,2%’sine ulaşacak.

Büyük Kısmını Doğrudan Yatırımlar Oluşturacak

Fitch ayrıca gelişmekte olan piyasalara sermaye akışlarının büyük kısmını doğrudan yabancı yatırımların oluşturacağını, yatırım destinasyonları arasında Hindistan, Brezilya, Meksika ve Endonezya’nın, zaman içinde kalıcı net sermaye girişleri kaydeden ülkeler olarak öne çıkacağını tahmin etti.

Sermaye Girişleri 2015’ten Sonra Zayıflamıştı

Söz konusu dokuz gelişmekte olan piyasaya sermaye akışı 2007’de 408 milyar dolarla zirve yaparken, bu rakam ülkelerin gayri safi yurt içi hasılasının (GSYH) yaklaşık 5%’ine denk gelmişti. Bu ülkelere sermaye akışı 2015’ten itibaren önemli ölçüde zayıflamıştı.

Türkiye'nin De Aralarında Bulunduğu Gelişmiş Ülkelere 200 Milyar Dolar Sermaye Girecek - Fitch

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Ekonomim