Borsa Haberleri

Türkiye’nin 5 Yıllık Kredi Risk Primi 300 Baz Puana Geriledi

February 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Türkiye’nin 5 Yıllık Kredi Risk Primi 300 Baz Puana Geriledi

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) düşmeye devam ediyor. TL varlıklara küresel piyasalarda artan “olumlu” bakış ile birlikte CDS bugün 300 baz puana geriledi.

Küresel bazda önemli merkez bankalarının faiz indirimlerine ilişkin beklentiler mayıs ve haziran aylarına taşınsa da TL varlıklara olan talep güçlü kalmaya devam ediyor. Yabancı kuruluşların da TL varlıklara ilişkin olumlu raporları gelmeye devam ediyor. Diğer yandan Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi bugün de tarihi zirvelerinden fiyatlanmaya devam etti.

Geçen hafta 3 yerli kurumun borçlanma ihalelerine gelen talep de yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilişkin “olumlu” algısı hakkında önem arz etti.

Söz konusu gelişmelerin etkisiyle Türkiye’nin CDS’indeki düşüş eğilimi hız kazanırken, 5 yıllık kredi risk primi, 2 Şubat’taki 334 baz puan seviyesinden yaklaşık 34 baz puan gerileyerek 300 baz puana geriledi.

Analistler, Türkiye’nin CDS’lerindeki gerilemenin ülkenin iç ve dış dinamikleri kaynaklı olduğunu vurguladı. Diğer yandan analistler, gelişmekte olan ülke CDS’leri ortalaması ile Türkiye’nin CDS’i arasındaki makasın 132 baz puanla 12 Ocak’tan bu yana en düşük seviyeye indiğini söyledi.

Analistlere göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) yaşanan başkanlık değişimine karşın izlenecek politikalarda bir değişiklik olmayacağına yönelik mesajlar yatırımcı güvenini yansıttı. Analistlere göre TCMB’nin Enflasyon Raporu toplantısının da “başarılı” bulundu.

Türkiye'nin 5 Yıllık Kredi Risk Primi 300 Baz Puana Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA