Borsa Haberleri

Türkiye’de Mevcut Para Politikası Devam Etmeli – Deutsche Bank

March 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Türkiye’de Mevcut Para Politikası Devam Etmeli – Deutsche Bank

Deutsche Bank Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Direktörü Christian Wietoska’a göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın mevcut politikası devam etmeli.

TCMB’nin faiz artışlarını “etkileyici” bulduğunu dile getiren Wietoska bu artışların beklenmedik olduğunu ifade ederek “Bu kadar kısa süreli dönemlerde bu kadar fazla faiz artışı olduğunu görmemiştik. Bu gerekiyordu. Mevcut politikaların uzun süre daha devam etmesi gerekiyor; çünkü bilindiği gibi enflasyon hikayesi de bir problem olmaya devam ediyor” açıklamasında bulundu.

“Yabancılar için 3 Önemli Nokta Var”

Yabancı yatırımcılar için üç önemli nokta olduğunu savunan Wietoska, bunların; “büyüme tarafındaki potansiyel”, “enflasyon resmi” ve “faiz oranlarının ne kadar cazip olup olmadığı” olarak sıraladı.

Wietoska, Türkiye’de uzun dönemdir yüksek enflasyon olduğunu hatırlatarak şöyle devam etti:

“Enflasyon çok yüksek olduğu zaman, para birimini rekabetçi tutabilmek için para birimi değer kaybediyor. Pek çok farklı ülke yüksek enerji fiyatlarından dolayı enflasyon şoku ile karşılaştı; ama buradaki fark inanılmaz şekilde talebe bağlı bir enflasyon olması. Türkiye’de talep çok canlı. Dolayısı ile enflasyonun aşağıya gelmesi çok vakit alıyor”

Türkiye'de Mevcut Para Politikası Devam Etmeli - Deutsche Bank

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT