Borsa Haberleri

Türkiye, ExxonMobil’le Olası Bir Doğal Gaz Anlaşması için Görüşüyor

April 29, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Türkiye, ExxonMobil’le Olası Bir Doğal Gaz Anlaşması için Görüşüyor

Türkiye, Rus enerjisine olan bağımlılığını azaltmaya çalıştığı bir dönemde, ABD’li enerji devi ExxonMobil (XOM) ile sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) alımı için milyarlarca dolarlık bir anlaşma üzerinde görüşüyor. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar Financial Times’a verdiği bir röportajda, doğal gazının neredeyse tamamını ithal eden Türkiye’nin, kendisini tek bir ortağa daha az bağımlı hale getirecek “yeni bir tedarik portföyü” oluşturmaya çalıştığını söyledi. 

Görüşmeler, Ankara’nın İsveç’in NATO askeri ittifakına katılmasına koyduğu vetoyu kaldırması ve Washington’un Türkiye’ye milyarlarca dolar değerinde F-16 savaş uçağı satmayı kabul etmesinin ardından, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin iyileştiği bir dönemde yapılıyor. Bu gelişmeler aynı zamanda Türkiye’nin kendisini bölgesel bir enerji merkezi olarak yeniden konumlandırmaya çalıştığı bir döneme denk geliyor. 

Bayraktar, Exxon ile görüşülen uzun vadeli anlaşmayla Türkiye’nin yılda 2,5 milyon tona kadar LNG temin edebileceğini söyledi ve anlaşmanın on yıl sürebileceğini ekledi.

Exxon anlaşmasının ticari şartları hâlâ görüşülüyor ancak veri ajansı Argus’un fiyat değerlendirmelerine göre Türkiye’ye gönderilen 2,5 milyon ton LNG şu anda yaklaşık 1,1 milyar dolara mal olabilir.

FT’nin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu verilerine dayanarak yaptığı hesaplamalara göre, söz konusu 2,5 milyon ton LNG, Türkiye’nin geçen yılki doğal gaz tüketiminin yaklaşık 7%’sini karşılamaya yetecek. Bayraktar, geçen yıl Türkiye’nin ABD’den enerjinin hemen teslim edilmek üzere alınıp satıldığı “spot” piyasada 5 milyon ton LNG ithal ettiğini söyledi.

LNG portföyünü 2030’a kadar yılda 40 milyon tona, yani 2020’dekinin yaklaşık iki katına çıkarmak gibi iddialı planları olan Exxon, potansiyel LNG fırsatları konusunda Türk hükümetiyle ilk görüşmeleri yaptığını ancak ticari stratejisinin ayrıntıları hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

Türkiye, elektrik üretimi ve sanayi için büyük ölçüde doğal gaza güveniyor. Hane halkları da devlet gaz şirketi Botaş aracılığıyla büyük ve maliyetli gaz sübvansiyonlarından faydalanıyor.

Türkiye’nin açık ara en büyük doğal gaz tedarikçisi olan Rusya, geçen yıl tüketiminin 40%’ından fazlasını karşıladı ve doğal gazın büyük bir kısmı boru hatlarıyla geldi. Ankara’nın hâlihazırda Cezayir ve Umman ile uzun vadeli LNG tedarik anlaşmaları bulunuyor.

Türkiye, ExxonMobil’le Olası Bir Doğal Gaz Anlaşması için Görüşüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Financial Times